Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skanska w Węglewie. Wieś dostała drogę. Mieszkańcy mają też pierwszeństwo zatrudnienia

Mateusz Węsierski
Mateusz Węsierski
Skanska w Węglewie. Wieś dostała drogę
Skanska w Węglewie. Wieś dostała drogę Mateusz Węsierski
Zgodzili się na inwestycję, więc dostali prezent w postaci drogi i zatrudnienia. Mieszkańcy Węglewa wyrazili zgodę na budowę wytwórni mas bitumicznych Skanska w Węglewie, co wcześniej oprotestowała społeczności wsi Łodzierz.

Teraz Łodzierz może być zazdrosna, bo Skanska wywiązuje się ze swoich obietnic. Węglewo dostało już za friko nową drogę z płyt betonowych, a po zakończeniu budowy zakładu pierwszeństwo zatrudnienia mają mieć mieszkańcy tej miejscowości.

- Dobrze, że taki zakład u nas powstał. Sama staram się o pracę w tej firmie - mówi Danuta Kalkowska z Węglewa.

Na zmianę wizerunku tej niewielkiej, liczącej 74 osoby wsi, leżącej przy granicy gminy Miastko i powiatu bytowskiego z woj. zachodniopomorskim, liczy też sołtys (a jednocześnie radna miejska) Teresa Lipka.

- W wytwórni mas bitumicznych potrzebni będą raczej pracownicy wykwalifikowani, a takich w Węglewie nie ma. Mieszkańcy mogą za to liczyć na pracę przy remontach dróg, bo ta nie wymaga wysokich umiejętności - mówi radna Lipka.

Na zlecenia mogą też liczyć firmy transportowe z gminy Miastko, bo trzeba będzie dostarczać m.in. kruszywo.

- Moim zdaniem Łodzierz postąpiła źle, podobnie jak część mieszkańców Słosinka, która z kolei zablokowała budowę farmy wiatrowej. Każda inwestycja to nie tylko podatki dla gminy, ale i zatrudnienie. Jak będziemy mówić: „budujcie, ale nie koło mnie”, to nigdy niczego nie zbudujemy - komentuje radna. - Teraz są już tak rozwinięte technologie, że nawet wytwórnia mas bitumicznych nie będzie uciążliwa. Mieszkańcy nie powinni się bać takich inwestorów.

Akurat Węglewo dało koncernowi Skanska 100 proc. poparcia, a podmiastecka Łodzierz była podzielona. Koncern zrezygnował gdy grupa protestacyjna zaczęła zaskarżać kolejne urzędowe decyzje. Nawet jeśli nie mieliby racji, to mogliby skutecznie, nawet na kilka lat, zablokować proces budowy. Skanska tyle czasu nie miała, więc wybrała Węglewo.

Na działce za wsią powstaje wytwórnia mas mineralno-asfaltowych z zapleczem kontenerowym, zapleczem laboratoryjno-biurowym i infrastrukturą techniczną. Koszt tej inwestycji to ok. 15 mln zł. Wytwórnia jeszcze nie jest gotowa, a Skanska już zafundowała mieszkańcom nową drogę z płyt betonowych. To jednak nie wszystko.

- Oferta zatrudnienia była skierowana w pierwszej kolejności do mieszkańców Węglewa i okolic. Odbyliśmy już spotkania rekrutacyjne, na które zgłosili się również niektórzy mieszkańcy Węglewa - informuje Patrycja Wilińska z biura prasowego Skanska.

Proces montażu WMB Skanska w Węglewie trwa od 4 do 6 tygodni, natomiast realizacja wraz z uruchomieniem całej bazy do 4 miesięcy. Zatrudnienie znajdzie tam do 10 osób. Dodatkowe zadania czekają na lokalnych usługodawców takich jak: firma ochroniarska, sprzątająca, transportowa, lokalne kopalnie i catering.

Przeczytaj też o zablokowaniu inwestycji Skanska w Łodzierzy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miastko.naszemiasto.pl Nasze Miasto