MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ministerstwo uważa, że zrujnowany pałac w Kamnicy można odbudować

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Starosta bytowski Leszek Waszkiewicz wystąpił do ministra kultury o wykreślenie z rejestru zabytków ruin pałacu w Kamnicy (gm. Miastko). To kolejny wniosek. Wcześniej nie zgodził się na zmiany minister kultury za rządów PiS. Dodajmy, że starosta chce ruiny rozebrać, ale pieniądze na to musi dać wojewoda pomorski.

Starosta bytowski od niedawna w imieniu Skarbu Państwa sprawuje nadzór nad zniszczonym pałacem w Kamnicy. Niecały rok temu starosta wystąpił o wykreślenie obiektu z rejestru zabytków, aby później doprowadzić do jego rozbiórki.

Według ministra pałacową ruinę można odbudować

- Od ministra kultury, jeszcze za rządów PiS, otrzymaliśmy informację, że nie ma zgody na wykreślenie ruin pałacu z ewidencji zabytków. Powód? Minister stwierdził, że pałac można odbudować. To jednak kompletna ruina, stąd nie rozumiemy takiego stanowiska. Ponowiliśmy już wniosek, bo mamy nowy rząd - mówi Leszek Waszkiewicz, starosta bytowski.

Jeśli będzie zgoda, to starosta chce doprowadzić do rozbiórki ruin pałacu. Pieniądze, zgodnie z przepisami, musi dać na ten cel wojewoda pomorski.

Pałac w Kamnicy wybudowano w 1925 roku

O pałacu w Kamnicy pisaliśmy wielokrotnie. Wybudowany został w 1925 roku przez Jakoba Hasslachera, który praktycznie był właścicielem Kamnicy. Oszczędzili go Niemcy i Rosjanie w czasie wojennych działań. Jeszcze sporo czasu po wojnie pałac miał się dobrze, podobnie jak i boiska oraz korty tenisowe, które przy nim wykonano. Przez wiele lat siedzibę miał w nim PGR, krótko działała szkoła i ośrodek kolonijny. Później obiekt przejęły zakłady obuwnicze w Bydgoszczy, które urządziły tu obiekt szkoleniowo-wypoczynkowy. W 1989 roku pałac kupiła krakowska spółka Lit-Pol. Na pałacu ustanowiono milionowe hipoteki. Upadek obiektu zaczął się po śmierci jego właściciela.

Zobacz także:
Tajemnice Jakoba Hasslachera z podmiasteckiej Kamnicy. Pogłoski o diable...

Konserwator zabytków, gmina Miastko, pomorski urząd wojewódzki podejmowały jakieś próby działań, głównie po naszych wcześniejszych publikacjach, ale zawsze kończyło się na stwierdzeniu, że cały czas trwa postępowanie spadkowe (a więc brak właściciela). To po pierwsze. A po drugie nieruchomość obciążona była hipotekami (trzy banki, Agencja Rynku Rolnego). A to też blokowało wszelkie ruchy. Teraz nieruchomość jest wolna od obciążeń, bo w terminie swoich roszczeń nie zgłosili wierzyciele.
Sytuacja formalna zmieniła się w marcu 2017 r. (pałac był już wtedy ruiną). Wtedy starosta bytowski orzekł, że mienie po dawnym zakładzie Lit-Pol (a więc i działkę z pałacem) przejmuje z mocy prawa Skarb Państwa (z datą od 1 stycznia 2016 r.). Jako reprezentanta Skarbu Państwa wskazano prezydenta Krakowa, bo w Krakowie mieściła się siedziba spółki Lit-Pol. Inaczej przepisy interpretował prezydent Krakowa. Jego zdaniem pałacem w imieniu Skarbu Państwa powinien zająć się starosta bytowski. Przez 5 lat trwały formalne przepychanki między samorządami, aż końcówki ubiegłego roku. Skorzystali na tym przede wszystkim złodzieje. Od lat na potęgę wywożone są stąd cegły, kamienie, inne materiały budowlane. Nikt nie zgłaszał kradzieży, bo nikt nie czuł się odpowiedzialny za ten teren.

W listopadzie 2022 r. weszły w życie przepisy o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Przesądziły one o tym, że nadzór nad takimi nieruchomościami, jak pałac w Kamnicy, sprawuje w imieniu Skarbu Państwa starosta właściwy z uwagi na lokalizację obiektu, a więc w tym przypadku starosta bytowski.

Starosta bytowski, czekając na dalsze decyzje, ogrodził pałac. Zamontowano także tablice.

W ciągu kilku ostatnich miesięcy doszło do kolejnych zawalenia części pałacu. W kilku miejscach uszkodzono także płot, aby wywozić stąd nielegalnie materiały budowlane.

Zobaczcie zdjęcia zrujnowanego pałacu:

Ruiny zabytkowego pałacu w podmiasteckiej Kamnicy.

Ministerstwo uważa, że zrujnowany pałac w Kamnicy można odbudować

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miastko.naszemiasto.pl Nasze Miasto