Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Upamiętnią pierwszego profesora z Gochów odłaniając tablicę pamiątkową w Łąkiem

Mateusz Węsierski
Mateusz Węsierski
Upamiętnią pierwszego profesora z Gochów odłaniając tablicę pamiątkową w Łąkiem
Upamiętnią pierwszego profesora z Gochów odłaniając tablicę pamiątkową w Łąkiem Naji Goche
Działacze Fundacji "Naji Gochë”, Rada Rodzin Trzebiatowskich oraz Rada Sołecka w Łąkiem (gm. Lipnica) organizują w sobotę 12.10 uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Klemensa Zmuda Trzebiatowskiego. Tablica zostanie odsłonięta na murach starej szkoły w Łąkiem.

Uroczystość rozpoczyna się o godz. 15.00 w kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łąkiem. O godz. 15.30 na placu przed budynkiem szkolnym odsłonięcie i poświęcenie tablicy, a o godz. 15.50 w sali wiejskiej wspomnienie o profesorze, w tym o jego zasługach dla Gochów i nauki pomorskiej. Wygłosi je Zdzisław Zmuda Trzebiatowski. Przewidziano też okolicznościowe wystąpienia zaproszonych gości oraz część artystyczną w wykonaniu uczniów z ZS w Brzeźnie Szlacheckim i SP nr 2 w Słupsku.

Klemens Zmuda Trzebiatowski urodził się w 1913 r. w Łąkiem Szl., wyb. Dampelk, a zmarł w 1984 r. w Gdańsku. Był wychowawcą wielu setek nauczycieli pomorskich. Pierwszym z Gochów, który otrzymał tytuł naukowy profesora.

Skończył szkołę podstawową w Brzeźnie Szlacheckim oraz seminarium nauczycielskie w Kościerzynie. Studiował w Wolnej Wszechnicy Polskiej w Warszawie. Pracował jako nauczyciel w Chojnicach, Kamieniu Krajeńskim (wówczas Pomorskim), Botowie w powiecie pińskim, Lipiu, gdzie w czasie II wojny światowej zorganizował tajne gimnazjum. Był członkiem Tajnej Organizacji Nauczycielskiej i Armii Krajowej.

Po wojnie organizował szkolnictwo pedagogiczne w Chojnicach, Bytowie i Słupsku. Pełnił funkcje inspektora, nauczyciela i dyrektora Liceów Pedagogicznych, w tym w Bytowie i Słupsku. W latach 1955-58 pełnił funkcję kuratora okręgu szkolnego w Koszalinie.

Doktorat z filozofii uzyskał za pracę o oświacie polskiej na Pomorzu Zachodnim w początkach XX wieku (promotorem był prof. Łukasz Kurdybaha). Stopień doktora habilitowanego uzyskał za pracę "Szkolnictwo powszechne w Polsce w latach 1918-32". Tytuł profesora w 1977 roku przyznała mu ówczesna Rada Państwa (Polska).

Pełnił funkcję dyrektora Instytutu Pedagogiki, prodziekana Wydziału Humanistycznego i Kierownika Zakładu Historii Oświaty, Wychowania i Nauki Uniwersytetu Gdańskiego.

Był pierwszym urodzonym na Kaszubskich Gochach, który uzyskał stopień profesorski.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miastko.naszemiasto.pl Nasze Miasto