Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lipnica - najbardziej kaszubska gmina na Kaszubach

Mateusz Węsierski
Mateusz Węsierski
Andrzej Lemańczyk - wójt gminy Lipnica
Andrzej Lemańczyk - wójt gminy Lipnica Łukasz Boyke
Nie w Sierakowicach, Kartuzach czy w Pucku, ale w gminie Lipnica (pow. bytowski) jest najwięcej osób posługujących się na co dzień językiem kaszubskim. To 58,8 proc. społeczeństwa.

Taki wynik ostatniego spisu powszechnego dla wójta Andrzeja Lemańczyka jest powodem do dumy i skłonił go do zamontowania dwujęzycznych tablic z nazwami miejscowości.

- Procentowo u nas najwięcej osób posługuje się językiem kaszubskim, chociaż pewnie ilościowo więcej jest ich np. w Sierakowicach - komentuje wójt Andrzej Lemańczyk. - Nasza gmina wprawdzie nie jest tak mocno zaludniona, ale jesteśmy dumni, że tak duży odsetek mieszkańców posługuje się językiem kaszubskim. Mam z tym zjawiskiem styczność na co dzień, w urzędzie. Z mieszkańcami zazwyczaj rozmawiam właśnie po kaszubsku, bo też w taki sposób do mnie się zwracają.

Znając wyniki spisu powszechnego Lipnica zwróciła się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych o przyznanie środków na montaż dwujęzycznych tablic. Taki jest przywilej gmin, w których ponad 20 proc. ludności posługuje się językiem kaszubskim. Montaż prawie 300 polsko-kaszubskich tablic kosztował 149 tys. zł.

W powiecie bytowskim dwujęzyczne tablice są już w Bytowie i Parchowie, a w ostatnim czasie dołączyła do nich jeszcze Czarna Dąbrówka. Tu całkowity koszt zamknął się w kwocie 36 tys. zł. Operacja została sfinansowana przez ministerstwo, bo w tej gminie 22 proc. osób używa języka kaszubskiego. Minimalny próg został więc przekroczony o dwa punkty procentowe.

- Tylko na Kaszubach między 2002 a 2011 rokiem zwiększyła się liczba gmin, w których można bez konsultacji publicznych wprowadzić dwujęzyczne tablice - cieszy się Łukasz Grzędzicki, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Przyczynę rosnącego odsetka osób posługujących się kaszubszczyzną widzi w zwiększającej się liczbie dzieci i młodzieży uczącej się języka kaszubskiego w szkołach. Dzięki temu pojawiają się polsko-kaszubskie tablice.

Takowe umiejscowiono już w gminach: Stężyca, Chmielno, Sierakowice, Sulęczyno, Somonino, Kartuzy i Żukowo (pow. kartuski), Parchowo, Bytów, Lipnica i Czarna Dąbrówka (pow. bytowski), Kościerzyna miasto, Kościerzyna wieś, Lipusz, Dziemiany (pow. kościerski), Szemud i Linia (pow. wejherowski) oraz Brusy (pow. chojnicki).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miastko.naszemiasto.pl Nasze Miasto