MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat bytowski. Kupując prąd grupowo, gminy płacą dużo mniej

Mateusz Węsierski
Trzebielino to pierwsza w Polsce gmina z pełnym oświetleniem LED
Trzebielino to pierwsza w Polsce gmina z pełnym oświetleniem LED energa.pl
W grupie siła. Według tej maksymy samorządy z powiatu bytowskiego walczą o niższe ceny prądu. Działają na zasadach podobnych do internetowych serwisów zakupów grupowych.

Robią jeden przetarg dla 10 gmin i starostwa. Efekty już są. Przy średniej cenie energii 33 grosze za kilowat udało się im wynegocjować 24 grosze. W skali roku to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych oszczędności.

Grupa zakupowa w powiecie bytowskim działa już drugi rok. Pierwszy przetarg, na 2012 rok, wygrał koncern Energa. W 2013 roku Energa już gminom z regionu bytowskiego prądu nie sprzeda. Była o 2 grosze droższa od najtańszej oferty. Wygrał koncern PGE.

- Po uwolnieniu rynku pojawiło się więcej podmiotów sprzedających energię. Korzystamy z tego, negocjując niższe ceny - mówi Tomasz Zielonka, zastępca burmistrza Miastka.

Po rozstrzygnięciu przetargu każdy odbiorca energii w poszczególnych gminach, czyli każda szkoła, dom kultury czy urząd, podpisuje z nowym dostawcą odrębną umowę. Cena za kilowat jest jednakowa dla wszystkich. Wiceburmistrz Miastka zauważa, że wszyscy dopiero uczą się nowego systemu, ale przy drugim przetargu było już łatwiej.

- Pewnych trudności dostarcza jeszcze rozwiązywanie umów z poprzednim operatorem. Nieraz trochę się to przeciąga - zauważa Zielonka.

Przeczytaj też o nowatorskim projekcie oświetleniowym Trzebielina
Urzędnicy nie są jednak w cały ten proces zaangażowani. Sprawę pilotuje Starostwo Powiatu Bytowskiego, a kompletowanie danych i przygotowanie przetargu zlecane jest niezależnemu konsultantowi. To on musi uwzględnić każdy punkt poboru energii w całym powiecie. Każda gmina płaci mu ok. 2300 zł netto w ramach umowy zlecenia. Umowa z nowym operatorem podpisywana jest na rok, od 1 stycznia.

- Podobne inicjatywy pojawiają się w całej Polsce, a ja przygotowywałem ostatnio przetargi nie tylko dla powiatu bytowskiego, ale i dla Mińska Mazowieckiego i powiatu monieckiego w okolicach Białegostoku - mówi Tomasz Gójski z firmy Eko-Ciepłownie, który organizuje przetargi dla grup zakupowych.

Wyliczył on, że po pierwszym przetargu, rok temu, każda z gmin powiatu bytowskiego zaoszczędziła po kilkadziesiąt tysięcy złotych.

- Teraz różnice są już mniejsze, w odniesieniu do poprzedniego przetargu, ale w porównaniu ze starymi zasadami, gdy gminy podpisywały indywidualne umowy, to znacząca różnica - opowiada Gójski.

Zwraca on też uwagę na to, że firmy dystrybucyjne robią wszystko, by zniechęcić samorządy do tworzenia grup zakupowych.

- Napisałem oficjalną skargę. Liczę, że ta sprawa będzie rozwiązana jednorazowo w skali ogólnopolskiej - komentuje. - Chodzi o to, że dystrybutorzy opóźniają naliczanie faktur. Nieraz te dokumenty wystawiają dopiero pół roku po rozwiązaniu umowy. Nie dotyczy to Pomorza, bo tam z Energą-Operatorem nie ma takich problemów. Większych trudności dostarczają firmy z Mazowsza. Są też inne działania powodujące niepotrzebne zamieszanie. Ukrytym celem jest zniechęcanie samorządów do wspólnego nabywania energii i organizowania corocznych przetargów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miastko.naszemiasto.pl Nasze Miasto