Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PCPR resocjalizuje sprawców przemocy domowej. W ramach zajęć odbyły się m.in. seanse filmowe

Mateusz Węsierski
Mateusz Węsierski
PCPR resocjalizuje sprawców przemocy domowej
PCPR resocjalizuje sprawców przemocy domowej naszemiasto.pl
Filmy „Plac zbawiciela”, „Pręgi” i „Osaczona” obejrzeli sprawcy przemocy domowej, których na dobrą drogę próbuje przywrócić Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. W specjalnym programie korekcyjno-edukacyjnym wzięło udział 6 sprawców przemocy domowej. Ukończyły go 4 osoby. Zajęcia prowadzono w bytowskim PCPR od 22 sierpnia do 24 października.

- Zajęcia ukierunkowane były na zmianę postaw osób stosujących przemoc, która zwiększyłaby ich zdolność do samokontroli agresywnych zachowań i do prawidłowego współżycia w rodzinie - mówi Wojciech Kwaśniewski, dyrektor PCPR.

Program obejmował 10 spotkań grupowych trwających 5 godzin dydaktycznych i odbywających się 1 raz w tygodniu na terenie PCPR. Przeprowadzono też szkolenie kadry z placówek zajmujących się udzielaniem pomocy.
Sprawcom przemocy domowej przedstawiano charakterystykę zdrowej rodziny i zasady prawidłowej komunikacji w rodzinie. Poznali właściwości, którymi charakteryzuje się więź małżeńska, rolę kobiety i mężczyzny w pielęgnowaniu relacji partnerskiej oraz stereotypy dotyczące płci. Materiałem dydaktycznym była też projekcja filmów poruszających temat przemocy w rodzinie. To „Plac Zbawiciela”, „Pręgi” i „Osaczona”. Po projekcji uczestnicy zajęć wspólnie omawiali tę tematykę odnosząc się do przykładów z własnego życia. Poznali rodzaje przemocy wobec współmałżonka oraz wpływ uzależnienia i nadużywania środków psychoaktywnych na stosowanie przemocy wobec najbliższych. Osobnym tematem była przemoc wobec dziecka, omówienie jej rodzajów i ich konsekwencji, fizycznych, psychicznych i behawioralnych.

- Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że wszyscy uczestnicy programu aktywnie uczestniczyli w prowadzonych zajęciach. Chętnie i otwarcie dzielili się z innymi uczestnikami zajęć swoimi doświadczeniami życiowymi - podkreśla dyrektor Wojciech Kwaśniewski. - Z ich wypowiedzi wynikało, że w dobrym stopniu opanowali przekazywaną im wiedzę; co potwierdziła przeprowadzona ankieta ewaluacyjna. Widoczne było wyraźne zaangażowanie w nabywanie nowych umiejętności oraz chęć poprawiania więzi i relacji z osobami najbliższymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miastko.naszemiasto.pl Nasze Miasto