Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żelazny Kanclerz pilnował rynku w przedwojennym Miastku

DOMINIK RADECKI
W niedzielę 28 października 1898 roku odsłonięto pomnik Otto von Bismarcka na rynku w Miastku. Przez 46 lat kanclerz dumnie spoglądał w kierunku Marktstrasse (dzisiejsza ulica Konstytucji 3 Maja)

Kanclerz Otto von Bismarckbył jednym z najwybitniejszych niemieckich polityków. Żelazny Kanclerz, bo tak był nazywany pokonał Francję w 1871 roku, doprowadził do zjednoczenia Niemiec. Po jego śmierci w 1898 roku w całej Rzeszy ku jego czci stawiano pomniki, budowano specjalne monumentalne wierze. Pomnika kanclerza nie mogło zabraknąć również w Miastku.

Bismarck blisko związany był z naszym terenami. W Warcinie w ówczesnym powiecie miasteckim posiadał spory majątek ziemski i pałac. Natomiast w 1847 roku w Barnowcu koło Kołczygłów zawarł związek małżeński z pomorską szlachcianką Johanną von Puttkamer. 16 czerwca 1899 roku landrat (starosta powiatowy) powiatu miasteckiego Werner von Weiher na łamach urzędowej gazety Rummelsburger Kreisblatt ogłosił, że w związku z otrzymaniem wysokiej sumy pieniędzy należy w Miastku ustawić pomnik kanclerza Otto von Bismarcka. Władze Miastka obiecały przeznaczyć na budowę sumę w wysokości 3000 marek. Landrat powołał specjalny komitet budowy pomnika, który wzywał do przekazywania dalszych darowizn. Do komitetu zaproszeni zostali najznamienitsi przedstawiciele ówczesnego społeczeństwa, pułkownik von Arnim – Wilhelmsthal, Beker z Barcina, przedsiębiorca Klatt z Miastka, von Massow z Wołczy Wielkiej, von Puttkamer z Kołczygłówek, Seegebrecht z Dretynka, starosta von Weiher, Westphal z Warcina, burmistrz Miastka Zillmer, von Zitzewitz – z Pustowa i major von Zitzewitz z Turska. Niestety nie wiemy jaką kwotę pozyskał komitet na budową pomnika i jak przebiegały jego prace. Jasne jest natomiast to, że posąg Bismarcka zgodnie z planem wykonano z brązu a uroczyste odsłonięcie nastąpiło w niedzielę 28 października 1898 roku.

Pomnik ustawiono na cokole przy kościele po jego wschodniej stronie. Bismarck uwieczniony jest na nim w uniformie kirasjera (ciężka jazda), hełmie w dłoniach trzyma ciężki miecz zwany pałaszem. Twórcą pomnika był rzeźbiarz z Berlina Hermann Cauer. Podczas uroczystej ceremonii odsłonięcia postumentu wzięli udział liczni mieszkańcy Miastka, przedstawiciele władz samorządowych a także liczni znamienici goście z Rzeszy Niemieckiej. Na rynek do Miastka przybyli drugi syn Otto von Bismarcka, Graf Wilhelm von Bismarck, nadprezydent Królewca von Trepper – Laski, nadprezydent Rejencji Koszalińskiej Landrat Graf Konigsdorf, prezydent policji z Kassel, a także sam rzeźbiarz Hermann Cauer. Data odsłonięcia pomnika przypadająca na 28 października nie buła przypadkowa. Równo siedem lat wcześniej w 1892 roku w tym samym miejscu gdzie ustawiono postument Otto von Bismarck wygłosił przemowę o jedności ojczyzny do mieszkańców Miastka i powiatu miasteckiego. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele wszystkich cechów miejskich, młodzież szkolna, władze samorządowe. Ze Słupska przybył regiment huzarów Bluchera wraz z trębaczami. Nie obyło się bez okolicznościowych przemówień. Huzarzy oddali honorową salwę a sam pomnik wystrojony był w wieńce laurowe.

Otto von Bismarck dumnie spoglądał na rynek w stronę ulicy Konstytucji 3 Maja ( przed wojną Marktstrasse) do 1945 roku, kiedy do Miasta weszli sowieci. Do dziś nie wiadomo jakie były dalsze losy pomnika. Być może wywieziony został przez Armię Czerwoną bądź jak głosi miejska legenda, postument zakopali Niemcy niedaleko kościoła.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miastko.naszemiasto.pl Nasze Miasto