Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyróżnione za etiudę o partyzantach, czyli sukces gimnazjalistek z Miastka

Mateusz Węsierski
Wyróżnione gimnazjalistki
Wyróżnione gimnazjalistki Archiwum
Anna Szabla i Agata Topolińska, uczennice Gimnazjum im. Jana Pawła II w Miastku, zdobyły wyróżnienie za etiudę p.t. „Droga ku wolności”. Była to praca konkursowa biorąca udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym p.t. Rówieśnicy.

Konkurs „Rówieśnicy”. Był on skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych. Jego głównym celem było zachęcenie młodzieży do odnalezienia i opisania historii swoich rówieśników, którzy w latach 1945–1989 walczyli o niepodległość i wolność, nie zgadzali się na narzuconą rzeczywistość lub brali udział w niezależnej działalności kulturalnej. Na konkurs wpłynęło 70 prac. Finał odbył się 28 listopada w warszawskiej Kinotece.

Autorzy najlepszych sześciu prac wzięli udział w warsztatach filmowych realizowanych we współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Filmową Telewizyjną i Teatralną w Łodzi. Podczas spotkań mogli zapoznać się z tym jak wygląda praca nad filmem, a wreszcie zrealizować swój pomysł na etiudę o wybranym przez siebie bohaterze.

Anna Szabla i Agata Topolińska przedstawiły losy swoich rówieśników działających 60 lat temu jako Tajna Młodzieżowa Partyzantka Krajowa w Miastku i okolicach. To organizacja założona przez młode osoby, które walczyły z komunizmem w najgorszym, powojennym okresie, gdy twardą ręką rządził Józef Stalin. Bezwzględnie rozprawiał się z każdą formą krytyki czy oporu.

Gimnazjalistki z Miastka nakręcą etiudę o rówieśnikach

Uczennice chcieli pokazać jak w ówczesnych latach działała opozycja. Ich obraz został doceniony przez jury, co było dla nich ogromnym sukcesem, którego się nie spodziewały.

Na sali nie zabrakło bohaterów etiud z całej Polski, a wśród nich Stanisława Pastuszko i Józefa Tkaczyka z TMPK.

O wyróżnieniu dla uczennic z Miastka zdecydowało jury w składzie: Maciej Drygas (reżyser, dokumentalista), Eliza Dzwonkiewicz (prezes Fundacji BZ WBK), Wojciech Tomczyk (scenarzysta filmowy), Krzysztof Persak (historyk) i Gabriela Sierocińska-Dec (Muzeum Historii Polski).

- Po raz pierwszy braliśmy udział w tym projekcie. On fajnie wpisał się w nasze lokalne działania; w wmurowanie tablicy pamiątkowej w kościele pw. Miłosierdzia Bożego i wydanie broszury na temat TMPK – komentuje Mariusz Łuczyk, nauczyciel historii w miasteckim gimnazjum.

Dyrekcja szkoły zapewnia, że pamięć o bojownikach tamtego okresu w ich szkole jak i w całym Miastku nie zostanie zapomniana.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miastko.naszemiasto.pl Nasze Miasto