Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowe ślubowanie mundurowych klas pierwszych w Białym Borze. Nie było defilady ulicami miasta| ZDJĘCIA

Maria Sowisło
Maria Sowisło
fot. Maciej Piaszczyński, Piotr Ptasiński
To ślubowanie przejdzie do historii, nie dlatego że było po raz 12 i szczególnie wyjątkowe. Miało być tradycyjnie, jak co roku. Niestety musiało odbyć się w reżimie sanitarnym. Nie było więc widowiskowej defilady ulicami Białego Boru.

Dzisiaj na sztandar Zespołu Szkół nr 7 w Białym Borze ślubowało 72 uczniów z klas wojskowych, policyjnych i służb więziennych oraz bezpieczeństwa wewnętrznego i ratownictwa. Rodziny nie mogły się tłumnie zgromadzić ze względu na pandemie koronawirusa. Dlatego też uroczystość odbyła się na stadionie klubu piłkarskiego Hubertus. Podczas uroczystości nieobecne były rodziny uczniów i wielu przyjaciół szkoły. Sama zaś ceremonia wyjątkowo odbyła się z zachowaniem reżimu sanitarno-epidemiologicznego. Do uroczystości ślubowania uczniowie przygotowywani byli przez żołnierzy 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego oraz 52 Batalionu Remontowego w Czarnem. Trasę przemarszu zabezpieczali funkcjonariusze policji z Białego Boru, Szczecinka oraz strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Białym Borze.

KLASY POD EGIDĄ MON-u

Tradycyjna już gala odbyła się zgodnie z ceremoniałem wojskowym, którego dowódcą był kpt. Rafał Trandyk. Gospodarzem spotkania była dyrektor szkoły Renata Piszcz. Całą oprawę zabezpieczył 8. Koszaliński Pułk Przeciwlotniczy pod dowództwem pułkownika Tomasza Sawczuka przy współpracy z dowódcą 52 Batalionu Remontowego Ziemi Człuchowskiej w Czarnem ppłk Wojciechem Kotschym.

- Po raz pierwszy w ślubowaniu uczestniczyły dwie klasy, które zostały objęte programem wspierania szkół ponadpodstawowych prowadzących pion certyfikowanych wojskowych klas mundurowych. Od września b.r. kształcenie rozpoczęli również uczniowie oddziału przygotowania wojskowego. Szkoła, jako pierwsza w kraju, znalazła się z zaszczytnym gronie 129 placówek w całej Polsce objętych programem Ministerstwa Obrony Narodowej

– zaznacza dyrektor ZS nr 7 w Białym Borze Renata Piszcz. - Wprowadzenie OPW daje możliwość realizowania w szkole ujednoliconego programu, przy wsparciu MON oraz pod jego nadzorem, czego konsekwencją będzie uzyskanie przez uczniów konkretnych korzyści takich, jak możliwość odbycia skróconej służby przygotowawczej, a w konsekwencji pozostanie żołnierzem rezerw osobowych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej lub wstąpienie do czynnej służby wojskowej, a także aplikowanie na wyższe uczelnie wojskowe - dodatkowe punkty w procesie rekrutacji – dodaje dyrektor.

CHLUBA POWIATU

Przyrzeczenie na sztandar złożyli wyróżniający się uczniowie: Zuzanna Wasilczyszyn i Filip Niebój z klasy wojskowej, Maciej Kraska z klasy policyjnej oraz Martyna Osiów z klasy służb więziennych. Następnie odczytano decyzję dyrektora szkoły o przyznaniu dyplomów uznania dla uczniów starszych klas, którzy wyróżniają się w nauce, szkoleniu ogólnowojskowym, ogólnopolicyjnym i służb więziennych oraz charakteryzują się godną naśladowania postawą. Wyróżnienia wręczyła dyrektor szkoły w obecności koordynatora klas wojskowych Macieja Piaszczyńskiego.
Podczas uroczystości głos zabrał m.in. starosta szczecinecki Krzysztof Lis, który podkreślił wyjątkowe miejsce szkoły nie tylko w środowisku lokalnym, ale także całego powiatu. Przypomniał, że jako organ prowadzący wspomaga szkołę w jej rozwoju, czego przykładem mogą być tegoroczne inwestycje związane z modernizacją sali gimnastycznej, oddania do użytku bieżni i boiska szkolnego, wymiany sprzętu w siłowni czy planowanego remontu auli szkolnej.

PODZIĘKOWANIA

Ślubowanie nie byłoby możliwe bez życzliwości i wsparcia jednostek patronackich, które na co dzień dokładają wszelkich starań, aby zapewnić wysoką jakość kształcenia młodzieży klas mundurowych. - Szczególnie podziękowania należą się Jednostce Wojskowej Nr 1223 z Koszalina oraz Jednostce Wojskowej Nr 4580 z Czarnego. Naszą wielką wdzięczność wyrażamy Orkiestrze Wojskowej Sił Powietrznych z Koszalina, bez udziału której ceremonia ślubowania nie miałaby tak uroczystego charakteru. Podziękowania składamy również władzom lokalnym, funkcjonariuszom Policji, Białoborskiemu Centrum Kultury i Rekreacji, Zakładowi Opieki Zdrowotnej Podimed ze Szczecinka oraz uczniom klas drugich i trzecich z klas bezpieczeństwa wewnętrznego i ratownictwa – wylicza dyrektor Piszcz.

ZOBACZ TEŻ ŚLUBOWANIE KLAS MUNDUROWYCH W ROKU 2019

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miastko.naszemiasto.pl Nasze Miasto