Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Węże w polskich lasach! "Ten rzadki gatunek potrafi doskonale się wspinać po drzewach" [zdjęcia]

Redakcja
W Polsce występują cztery gatunki węży, w tym jeden dusiciel. Mowa o wężu Eskulapa, który nie dość, że jest jedynym dusicielem, to jeszcze potrafi doskonale wspinać się po drzewach.
W Polsce występują cztery gatunki węży, w tym jeden dusiciel. Mowa o wężu Eskulapa, który nie dość, że jest jedynym dusicielem, to jeszcze potrafi doskonale wspinać się po drzewach. Lasy Państwowe
Tylko jeden polski wąż tak potrafi - informują Lasy Państwowe. W Polsce występują cztery gatunki węży, w tym jeden dusiciel, który potrafi doskonale się wspinać po drzewach. Jest bardzo pożyteczny, niejadowity, objęty ochroną ścisłą i bardzo rzadki.

W Polsce występują cztery gatunki węży, w tym jeden dusiciel. Mowa o wężu Eskulapa, który nie dość, że jest jedynym dusicielem, to jeszcze potrafi doskonale wspinać się po drzewach - informują Lasy Państwowe.

Jest bardzo pożytecznym, niejadowitym, objętym ochroną ścisłą i bardzo rzadkim gatunkiem węża.

Węże na drzewach w lasach w Polsce. Zobaczcie ich zdjęcia:

Umiejętność wchodzenia na drzewo od zawsze zwracała uwagę na tego gada. Zdjęcia takiego wspinającego się węża zrobił Edward Marszałek, rzecznik prasowy krośnieńskiej dyrekcji Lasów Państwowych.

Wąż Eskulapa jest zupełnie niegroźny dla człowieka.

Węże Eskulapa to piękne i niegroźne gatunki. Nie kąsają, gdyż nie posiadają zębów jadowych. Gdy złapią ofiarę, którą jest mały ssak np. mysz, owijają się wokół niej, duszą i dopiero potem połykają. Nie zrobią niczego złego człowiekowi, a ponieważ jest ich w Polsce bardzo mało, wymagają ochrony czynnej i pomocy, by przetrwać - informują Lasy Państwowe.

Cechą charakterystyczną tego gatunku jest również dziewięć dużych łusek na głowie. I - jak widać na zdjęciach - gatunek ten osiąga całkiem pokaźne rozmiary, gdyż długość jego ciała może dochodzić nawet do 2 m.

To Cię może też zainteresować

Obecnie w Polsce ten gatunek węża występuje w Bieszczadach. Polska populacja Eskulapa (Zamenis longissimus) jest szacowana na ponad 100 osobników. Paradoksalnie na spadek populacji wpłynęło zniknięcie z Bieszczad ludzkich osad, gdyż węże te trzymały się blisko domostw. Tam mogły wygrzewać się na murkach, składać jaja (od 2 do nawet 21) w kompostownikach, a także polować na gryzonie, którymi głównie się żywią (oprócz tego polują też na jaszczurki czy zjadą jaja ptasie).

Wprawdzie - jak informują Lasy Państwowe - wąż ten nie jest jadowity, ale w swoje ofiary najpierw przytrzymuje zębami, a później wokół nich się owija.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Węże w polskich lasach! "Ten rzadki gatunek potrafi doskonale się wspinać po drzewach" [zdjęcia] - Gazeta Pomorska

Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto