Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wady i zalety pracy tymczasowej. Zobacz, czy warto zostać pracownikiem tymczasowym

OPRAC.: AB
Masz problem ze znalezieniem pracy? Zastanawiasz się, czy warto zostać pracownikiem tymczasowym? 

 Zapoznaj się z wadami i zaletami pracy tymczasowej.
Masz problem ze znalezieniem pracy? Zastanawiasz się, czy warto zostać pracownikiem tymczasowym? Zapoznaj się z wadami i zaletami pracy tymczasowej. Andrea Piacquadio/ Pexels.com
Jakie plusy i minusy ma praca tymczasowa? Jakie korzyści niesie ona dla pracownika, a jakie dla pracodawcy? Przedstawiamy najważniejsze z nich.

Praca tymczasowa stwarza dodatkowe możliwości zarobkowe pracownikom, którzy zostali zwolnieni podczas pandemii. Młodzi ludzie często traktują ją jako sposób na dorobienie do nauki lub zdobycie pierwszego, własnego źródła utrzymania. Skorzystanie z usług agencji zatrudnienia pozwala im zaoszczędzić czas, który musieliby spędzić na poszukiwaniu pracy. Natomiast seniorzy często zostają pracownikami tymczasowymi, aby dorobić do renty lub emerytury.

- W Polsce praca tymczasowa to zazwyczaj praca prosta, powtarzalna, do której nie trzeba mieć większych kwalifikacji albo praca, w której konieczne jest posiadanie tzw. fachu w ręku, np. uprawnień spawacza - mówi Michał Podulski, wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

Praca tymczasowa to także sposób na znalezienie wspólnego pracodawcy dla siebie i bliskiej osoby, np. partnera lub partnerki. Do agencji zrzeszonych w SAZ często zgłaszają się pary, które chcą pracować w tym samym miejscu. Klienci SAZ chętnie przystają na takie rozwiązanie, zwłaszcza gdy praca wymaga zmiany miejsca zamieszkania. Przy zatrudnieniu pary łatwiej jest utrzymać spokój w miejscu zakwaterowania.

Model pracy tymczasowej jest bardzo korzystny dla przedsiębiorcy, ponieważ uwalnia go od zobowiązań, jakie niesie ze sobą przyjęcie pracownika na etat. Praca tymczasowa pozwala zatrudnić nową osobę na krótszy okres, bez konieczności wypłacania jej odprawy w przypadku ewentualnego zwolnienia. Firma nie ponosi kosztów związanych z procesem rekrutacji, a za to może w krótkim czasie znaleźć większą liczbę pracowników.

Przedsiębiorcy zatrudniają pracowników tymczasowych doraźnie, kiedy występuje zwiększone zapotrzebowanie na ludzi do pracy. Ewelina Glińska-Kołodziej, dyrektor operacyjna agencji zatrudnienia Trenkwalder, wskazuje na liczne korzyści dla pracodawcy.

- Współpraca z agencją pracy tymczasowej i wprowadzenie elastycznego zatrudnienia, to m.in.:

  • ograniczenie liczby nadgodzin pracowników wewnętrznych, szybsze obsadzenie dodatkowych stanowisk w przypadku nagłego wzrostu wolumenu produkcji, a także szybsza redukcja stanu personalnego w przypadku nagłego ograniczenia pracy;
  • krótsze okresy wypowiedzenia, brak kosztów odpraw, czy niższe koszty absencji chorobowych;
  • oszczędność czasu i redukcja obowiązków pracowników wewnętrznych w związku z przekazaniem agencji obszarów działalności związanych z rekrutacją i selekcją, procesem zatrudnienia oraz obsługą kadrowo-płacową pracowników;
  • redukcja kosztów rekrutacji i selekcji kandydatów do pracy;
  • zniwelowanie ryzyka wynikającego z kontroli ZUS, UKS i PIP, ponieważ to zostaje przeniesione z pracodawcy użytkownika na agencję;
  • brak konieczności archiwizacji akt pracowników;
  • proste rozliczenie na podstawie faktury kosztowej - wymienia ekspertka.

Pracownicy tymczasowi mogą spróbować swoich możliwości na różnych stanowiskach, co pozwala im rozeznać się w rynku oraz lepiej zrozumieć własne potrzeby. To także dobra metoda na „odświeżenie” posiadanych umiejętności lub rozwinięcie nowych kompetencji zawodowych. Praca tymczasowa nie tylko umożliwia zdobycie doświadczenia w danej branży, ale także może zaowocować propozycją zatrudnienia na stałe.

Niestety taka formuła pracy wymaga dużej mobilności, często wiąże się nawet z koniecznością okresowej zmiany miejsca zamieszkania. Ponadto niepewność zatrudnienia składania licznych pracowników tymczasowych do znalezienia etatu w innym miejscu. Dzieje się tak zwłaszcza, gdy pracownik tymczasowy zastępuje etatowca, np. osobę na urlopie macierzyńskim.

[QUIZ] Czy należy ci się umowa o pracę? Zrób prosty test i sprawdź!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wady i zalety pracy tymczasowej. Zobacz, czy warto zostać pracownikiem tymczasowym - Strefa Biznesu

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto