Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Nożynie i Bytowie odbędą się Orszaki Trzech Króli. Będą atrakcje

Maria Sowisło
Maria Sowisło
Orszak Trzech Króli przemaszeruje ulicami Bytowa i Nożyna w piątek 6 stycznia o godz. 14.00
Orszak Trzech Króli przemaszeruje ulicami Bytowa i Nożyna w piątek 6 stycznia o godz. 14.00 z arch. PP
Tradycyjnie w Bytowie i Nożynie zorganizowane zostaną Orszaki Trzech Króli. Proboszczowie parafii zapraszają na wspólne kolędowanie.

Spis treści

Orszak Trzech Króli to tradycyjne wydarzenie 6 stycznia każdego roku z okazji Święta Objawienia Pańskiego. Wracamy na ulice Bytowa i Nożyna głosić radosną nowinę.

Orszak Trzech Króli w Bytowie

Przemarsz barwnego korowodu z trzema królami na czele rozpocznie się w piątek (6 stycznia 2023 r.) o godz. 14.00 na placu przy kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Bytowie. Organizatorzy zachęcają całe rodziny do wzięcia udziału. Można się przebrać w strój oddający charakter tego święta. Nieodłącznym jego elementem jest tradycyjnie korona. Nie ma znaczenia czy kupiona, czy zrobiona. Ważne by była na głowie.

Orszak Trzech Króli w Nożynie

Tego samego dnia (6 stycznia 2023 r.) także o godz. 14.00, Orszak Trzech Króli pojawi się w Nożynie. Tutaj proboszcz miejscowej parafii zachęca dzieci do przebrania się za pasterzy. Plan jest taki, żeby przemaszerować ze stadionu wiejskiego do kościoła, gdzie odbędzie się pokłonienie się Panu Jezuskowi i kolędowanie. Następnie w sali wiejskiej będzie czekać kawa i ciasto. Atrakcją orszaku w Nożynie będą maszerujące ze wszystkimi alpaki.
Podczas orszaku będą zbierane pieniądze na dalszą rehabilitację Klaudii i Dominika z Kartkowa. PIENIĄDZE MOŻNA TEŻ WPŁACAĆ NA TEJ STRONIE INTERNETOWEJ

Orszak Trzech Króli - tradycja

Dzień Objawienia Pańskiego, Święto Epifanii, potocznie nazywane w Polsce Świętem Trzech Króli, stanowi ważny punkt w kalendarzu liturgicznym – należy do jednych z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół (III wiek w Kościele Wschodnim oraz IV wiek w Kościele Zachodnim). Święto zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Wspominane jest wówczas wydarzenie opisane w Ewangelii Mateusza, w którym Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami lub Magami (w VIII wieku nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar), wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się nowonarodzonemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli Małemu Dzieciątku drogocenne dary: mirrę, złoto i kadzidło.

Scenariusz tej jednej z największych rodzinnych, plenerowych imprez jest wszędzie podobny, ponieważ oparty na ewangelicznym przekazie – Mędrcy ze Wschodu (w tradycji przyjęło się, że było ich trzech) wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej, niepozornej szopie najprawdziwszego Boga. Trzej Królowie oddają Mu pokłon, objawiając go tym samym całemu światu. Nieodzownym elementem każdego Orszaku jest wspólne, głośne, radosne kolędowanie tysięcy ludzi, którzy idą za Trzema Królami ubranymi w piękne, barwne stroje oraz ich rycerzami, wojownikami i dwórkami. W ten sposób każdy może się przyłączyć do Orszaku Trzech Króli, stając się nie tylko biernym widzem, ale aktywnym uczestnikiem wydarzenia. Tego dnia każdy chce mieć na głowie papierową koronę, która przez lata stała się atrybutem święta.

ZOBACZ TAKŻE:
Wspomnienie I Bytowskiego Orszaku Trzech Króli w 2017 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bytow.naszemiasto.pl Nasze Miasto