- Dzięki tej umowie zyskujemy nowych, młodych ludzi do współpracy, którzy będą mogli zbierać doświadczenie i informacje na temat systemów solarnych i ogólnie nowych źródeł energii odnawialnej - zachwala Aleksander Szopa, prezes stowarzyszenia. - Pierwszy z brzegu przykład sposobu prowadzenia współpracy, to wystawy dotyczące nowych źródeł energii odnawialnej, które organizujemy podczas Dni Miastka. Uczniowie ZSP będą nam pomagać w organizacji tego przedsięwzięcia, rozkładać namioty i tym podobne.
Szkoła będzie też regularnie składać relacje z obserwacji urządzeń energii odnawialnej; badać nasłonecznienie i wietrzność na terenie gminy. Będzie to swoista nauka i zbieranie doświadczeń na temat nowych technologii energii odnawialnej.
- Szkoła w zamian za to dostanie od nas, całkiem za darmo, pompy ciepła, wiatraki przydomowe, no i oczywiście systemy solarne - wymienia Szopa.
Dyrekcja placówki chętnie nawiązała współpracę. - Jestem zadowolony z podpisania umowy. Przede wszystkim dlatego, że perspektywa nauki o nowych technologiach energii odnawialnych może zachęcić kolejnych uczniów do przybycia do naszej placówki - mówi Bogdan Hnat, dyrektor szkoły. - Firma Envirotech, która wygrała przetarg na montaż systemów solarnych w gminie Miastko, obiecała nam dostarczenie darmowych lamp solarnych oraz nowych urządzeń do szkolnych sal warsztatowych. Jednak najbardziej skupiamy się na korzyściach ludzkich, a nie materialnych - podkreśla.
Wszystkie zajęcia będą prowadzić miejscowi nauczyciele. Część z nich weźmie udział w dodatkowym szkoleniu.
- Dwóch nauczycieli pojedzie do Łodzi. Jest to szkolenie finansowane z Kapitału Ludzkiego - wyjaśnia dyrektor Hnat.
Kolejną inicjatywą MTG jest cykl spotkań z mieszkańcami na temat innych niż solary urządzeń do produkcji energii z odnawialnych źródeł, by w razie stworzenia kolejnego projektu, mieszkańcy mieli wyrobione zdanie.
13 maja delegacja MTG była w Sosnowcu w siedzibie firmy Vatt, która była uczestnikiem projektu montażu systemów solarnych w gminie Miastko. Delegaci z Miastka byli świadkami otwarcia nowej, potężnej hali produkcyjnej. Brali także udział w imprezie pod hasłem ,,Europejskie, słoneczne dni''.
Miasteckie Towarzystwo Gospodarcze jest obecnie na etapie zakończenia i rozliczenia projektu, którego celem było montowanie systemów solarnych na terenie gminy Miastko. Wszystkie 280 solarów jest już na dachach poszczególnych gospodarstw domowych. Wszystko to zostało wykonane do 30 kwietnia, a do końca maja trwa okres rozliczeniowy. W żadnym punkcie nie przekroczono założonych wcześniej terminów.
Celem MTG jest propagowanie technologii energii odnawialnych oraz pozyskiwanie dofinansowań na ich realizację. Planowane są kolejne nowe projekty, między innymi połączenia hybrydowe w lampach ulicznych, które pod wpływem energii słonecznej nagrzewałyby się i dawały światło.
Taki system wdraża już gmina Tuchomie. W 6 miejscowościach samorząd postawi 15 lamp zasilanych z dwóch źródeł - z baterii słonecznej i wiatraku prądotwórczego.
- Na dachach domów zamontowaliśmy już 120 z 260 instalacji solarnych, a lampy hybrydowe będą postawione w czerwcu - informuje Jerzy Lewi Kiedrowski, wójt gminy Tuchomie.
Staną w miejscach, gdzie nie ma napowietrznej linii wysokiego napięcia. Jeśli się sprawdzą, to gmina postawi ich więcej.
- Ich plusem jest możliwość zasilania przez wiatr, czyli powinny bardzo dobrze działać również w okresie zimowym, gdy nasłonecznienie jest mniejsze - podkreśla wójt.

Mięso z laboratorium nie dla Włochów
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?