Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Samorządowe Podsumowanie Roku 2022 w Miastku. Uroczystość w szkole muzycznej | ZDJĘCIA, WIDEO

Maria Sowisło
Maria Sowisło
Nie było, jak w latach ubiegłych, prezentów i podziękowań za społeczną pracę na rzecz lokalnej społeczności. Było za to wiele mało konkretnych słów, ale za to przerywniki muzyczne pierwsza klasa. Statuetki otrzymali jedynie trzej działacze sportowi, bo ich kluby w minionym roku świętowały jubileusze. Tak w wielkim skrócie wyglądało Samorządowe Podsumowanie Roku w Miastku.

Spis treści

To cykliczne spotkanie w Miastku każdego roku wyglądało inaczej. Najbardziej spektakularnie chyba w czasie kiedy burmistrzem był Roman Ramion. Wówczas dostrzegani byli działacze społeczni, którzy poświęcając swoje życie prywatne i rodziny, dwoili się i troili, żeby w Miastku „coś się działo”. Dostawali dyplomy, grawertony, upominki, uścisk dłoni burmistrza i wielką wdzięczność, że jeszcze „che im się chcieć”. Inaczej było w roku ubiegłym, bo wówczas część samorządowców zbojkotowała spotkanie ze względu na zbliżające się referendum gminne w sprawie odwołania Danuty Karaśkiewicz z funkcji burmistrza przed upływem kadencji. A o ona była wówczas gospodarzem uroczystości.

Tegoroczne Samorządowe Podsumowanie Roku 2022 w Miastku było dużo skromniejsze nie tylko ze względu na bufet (kanapki, dwa rodzaje sałatek, zupa gulaszowa, kawa, herbata i tort przygotowane przez KGW Głodowianki z Głodowa). Nie można było nie zauważyć, że wiele krzeseł w Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Miastku było pustych, choć zaproszeń zostało wysłanych ponad 100.

Dożynki Powiatowe w 2023 roku będą w Miastku

W swoim przemówieniu burmistrz Miastka Witold Zajst skupił się na ogólnikach, jak wysokość budżetu i wydatków na inwestycje, a także pozyskanych pieniędzy unijnych lub rządowych. Wśród najważniejszych planów na rok 2023 wymienił… organizację dożynek powiatowych.

- Realizowano różne przedsięwzięcia, jak budowa kanalizy deszczowej Wybickiego-szpital, modernizacja alei cmentarnych, aż do dofinansowania samochodu dla OSP Wałdowo. Najważniejsza i najwyższa kwota w spółki to dokapitalizowanie szpitala 6 mln zł – mówił Witold Zajst.

- Dużym wyzwaniem było zorganizowanie zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom, według wytycznych wojewody. Gmina Miastko koordynowała zakup węgla z przeznaczeniem dla gospodarstw domowych i jego sprzedaży mieszkańcom. W celu realizacji zadania zamówiono 150 ton orzecha, 125 ton groszku, 25 ton miału węglowego. Dlaczego o tym wspominam? Bo to takie kuriozum aby gminy sprzedawały węgiel

– mówił Zajst i dodał, że nie jest w stanie wymienić wszystkich zadań, jakie gmina w 2022 roku realizowała. Wspominając o integracji społecznej, nie powiedział jednak nic na temat imprez organizowanych przez stowarzyszenia czy sołectwa. Wymienił za to te wydarzenia, których przygotowanie wzięły na swoje barki instytucje miejskie.

- Na pewno udało się w 2022 roku uspokoić nastroje społeczne związane ze szpitalem. Konsekwentna praca nad rozwiązywaniem problemów spółki to priorytet dla burmistrza, rady miejskiej i zarządu spółki. Dzisiaj stawiamy na kadry, które wiedzą jak pracować i rozwiązywać problemy. Nie ma zmian bez zmian. Nie będzie rewolucji w 2023 roku. Konsekwentna praca na rzecz naszej społeczności. Zdradzę państwu pewną informację. W przyszłym roku czekają nas dożynki powiatowe w gminie Miastko. Chciałbym podziękować staroście za wskazanie gminy, jako głównego organizatora dożynek powiatowych

– mówił burmistrz i zakończył życzeniami noworocznymi.

Wielka burza polityczna w Miastku

Do zabrania głosu wywołany został także przewodniczący Rady Miejskiej Miastka Tomasz Borowski, który zwrócił uwagę na totalny huragan polityczny rozpoczęty od złożenia wniosku o zwołanie referendum gminnego w sprawie odwołania Danuty Karaśkiewicz z funkcji burmistrza przed upływem kadencji.

- Od grudnia ubiegłego roku właściwie pistolet wystrzelił, a potem było już tylko trudniej. Początek roku to referendum, rządy komisaryczne, nowy burmistrz… W polityce działo się dużo. My, jako rada miejska, staraliśmy się pracować normalnie by polityczne podziały się nie ujawniały.

Udało nam się dużo zrobić. Burmistrzowi nie wypadało, ale ja powinienem to powiedzieć, że to zasługa burmistrz Danuty Karaśkiewicz, pełniącej obowiązki burmistrza Renacie Kiempie czy obecnemu burmistrzowi Witoldowi Zajstowi. Te wszystkie osoby przyczyniły się do tego, że możemy oglądać na telebimie osiągnięcia 2022 roku. A kto nie wierzy, że zrobiliśmy wiele, niech przejdzie się chociażby ulicą Jodłową. Naprawdę serce rośnie

– mówił Tomasz Borowski.

Wyróżnieni sportowcy

Przy mównicy znaleźli się też prezesi spółek miejskich, którzy podkreślali, że rok 2022 był bardzo trudny ze względu na inflację, ceny energii, opału, wojnę w Ukrainie.
Jedynymi wyróżnionymi podczas Samorządowego Podsumowania Roku 2022 byli prezesi trzech klubów sportowych: Startu Miastko – Jan Ponulak, ZKS Miastko – Kazimierz Wanke oraz UKS Morena Miastko – Waldemar Żurawik. Do każdego trafiła statuetka z okazji, odpowiednio, 70-, 40- i 25-lecia klubu. Osobiście odebrali ją tylko dwaj pierwsi.

ZOBACZ TAKŻE:
Totalna klapa wizerunkowa radnych miejskich z Miastka - felieton

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bytow.naszemiasto.pl Nasze Miasto