Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przy Podhalańskiej ma powstać stacja paliw. Mieszkańcy mają 21 dni na składanie uwag

Mateusz Węsierski
Mateusz Węsierski
Mieszkańcy gminy mogą teraz składać swoje uwagi. Mają na to 21 dni, licząc od 13 maja. Można je składać w wydziale rolnictwa, gospodarki nieruchomościami i ochrony środowiska UM w Miastku
Mieszkańcy gminy mogą teraz składać swoje uwagi. Mają na to 21 dni, licząc od 13 maja. Można je składać w wydziale rolnictwa, gospodarki nieruchomościami i ochrony środowiska UM w Miastku UM Miastko
W sąsiedztwie ul. Podhalańskiej ma powstać stacja paliw z myjnią samochodową, obiektami usługowo-handlowymi oraz parkingiem dla samochodów osobowych i ciężarowych.

Zawieszone we wrześniu 2012 roku urzędnicze postępowanie zostało wznowione, bo inwestor – Marian Droździel z Białej (pow. szczecinecki) – dostarczył władzom Miastko wymagany raport oddziaływania na środowisko.

Mieszkańcy gminy mogą teraz składać swoje uwagi. Mają na to 21 dni, licząc od 13 maja. Można je składać w wydziale rolnictwa, gospodarki nieruchomościami i ochrony środowiska UM w Miastku. Dopiero po tym terminie gmina mogłaby wydać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach z ewentualną zgodą na powstanie stacji paliw z zapleczem handlowym i myjnią.

Wokół tej inwestycji już kilka miesięcy wcześniej pojawiały się kontrowersje.

Najpierw decyzję odmowną wydała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Stwierdzono, że ruch na teren posesji nie może być kierowany przez istniejący wjazd, bo po zakończeniu inwestycji zwiększy się jego natężenie. Kazano dogadywać się z gminą kierując pojazdy na ulicę Podhalańską.

Tu pojawiła się kolejna przeszkoda, bo zaprotestowali mieszkańcy obawiający się nadmiernego natężenia ruchu, szczególnie samochodów ciężarowych. Pod listem protestacyjnym podpisał się m.in. Tomasz Borowski, przewodniczący Rady Miejskiej, który mieszka w pobliżu.

- Na mocy artykułu 25 ustawy o samorządzie gminnym, ponieważ ta sprawa mnie dotyczy, ja się nią nie zajmuję. Nie dyskutuję, nie pytam, nie dowiaduję się. Jedyne co zrobiłem, to podpisałem petycję zebraną przez sąsiadów w proteście przeciwko tej inwestycji - zastrzega Borowski.

Polityk podkreśla, że gdyby gmina udostępniła przejazd ulicą Podhalańską, to narażona byłaby na dodatkowe koszty, bo konieczna byłaby przebudowa.

- Mamy tyle dróg do zrobienia, a będziemy remontować ulicę Podhalańską aby pogorszyć swoje bezpieczeństwo i zapewnić komuś możliwość funkcjonowania w zakresie działalności, która w Miastku świadczona jest w kilku punktach - zauważa Borowski.

Mówienie o nowych miejscach pracy nie przekonuje go. - Ja nie mam nic przeciwko nowym miejscom pracy. Niech ta inicjatywa powstaje, ale trzeba to zrobić logicznie - postuluje.

Wypytując dalej dowiadujemy się, że Borowskiemu ta inwestycja nie podoba się dlatego, że samochody ciężarowe miałyby jeździć ulicą Podhalańską.

- Jako mieszkaniec jestem przeciwny tego typu rozwiązaniu, ale na poziomie administracyjnym nie biorę w tym udziału - zaznacza raz jeszcze szef Rady. - Ulicą Podhalańską porusza się ponad połowa uczniów Szkoły Podstawowej nr 2, więc ulokowanie tam dużego centrum logistycznego samochodów ciężarowych jest dość trudne. Ta ulica jest wąska. Ja nie wyobrażam sobie wyjazdu z tej strony.

Według Borowskiego lepszym rozwiązaniem byłoby wykorzystanie istniejącego wjazdu bezpośrednio z drogi krajowej, ale tu sprzeciw stawia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

- Inwestor chce tam umieścić stację paliw z gastronomią i obiektem handlowym. Elementy te będą generowały bardzo duży ruch. Droga jest w lekkim łuku, a dodatkowo jest tam też przejazd kolejowy. Dlatego obsługa komunikacyjna przy drodze kategorii G powinna zostać zapewniona poprzez wjazd w ulicę Podhalańską, gdzie przebudowane powinno być też skrzyżowanie z drogą krajową - wyjaśnia Piotr Michalski, rzecznik prasowy GDDKiA w Gdańsku.

Z powodu sprzeciwu GDDKiA inwestor próbował porozumieć się z gminą. Tu napotkał opór, więc sprawa została skierowana do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Jakie będą losy tej inwestycji? Z której strony może powstać wjazd? Jaki obiekt handlowo-usługowy powstanie w tym miejscu? M.in. o tym przeczytasz w piątek 17.05 w Dzienniku Powiatu Bytowskiego.

Przeczytaj też o budowie wytwórni mas bitumicznych w Węglewie

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miastko.naszemiasto.pl Nasze Miasto