Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat bytowski i jego atrakcje. Co warto zobaczyć w południowo-zachodniej części województwa pomorskiego?

Maria Sowisło
Maria Sowisło
Powiat bytowski jest drugim co do wielkości samorządem w województwie pomorskim. I może właśnie dlatego jeziora i rzeki zajmują ponad 7 tys. hektarów jego powierzchni czyli ponad 3 proc. A jeśli do tego dodamy 117 tys. hektarów lasów (ponad 53 proc. powierzchni), to otrzymamy wprost wymarzone miejsce na wypoczynek.

W powiecie bytowskim każdy znajdzie coś dla siebie. Można wylegiwać się nad jednym z 228 jezior, w tym największym – Mausz, które rozciąga się na powiaty kartuski i bytowski. I co ciekawe, nie każdy akwen ma urządzoną plażę. Każdy znajdzie jakieś dzikie kąpielisko, by w spokoju i bez tłoku czerpać energię z natury.

ZOBACZ TAKŻE:
TOP 12 atrakcji i ciekawych miejsc w Bytowie i okolicy! Te miejsca musisz koniecznie odwiedzić

Jeśli kogoś znudzą kąpiele wodne i słoneczne, może pobuszować w lesie. Tutaj też nie brakuje atrakcji dla miłośników przyrody. Można wspomnieć o największej w Polsce koncentracji torfowisk wysokich i przejściowych zajmujących powierzchnię 7 tys. hektarów. To aż 6 proc. zasobów krajowych. Uważajcie jednak na… komary. Podczas wycieczki leśnymi ścieżkami warto zainwestować w preparat odstraszający te owady.

ZOBACZ TAKŻE:
Nowy rezerwat pod Bytowem – Lisia Kępa

Ukształtowanie terenu powiatu bytowskiego z kolei sprawia, że żadne oko nie „zmęczy się” patrzeniem w horyzont. Tu nie jest po prostu płasko. Krajobraz jest zróżnicowany i bardzo charakterystyczny dla Kaszub.

Centralną i południową część powiatu zajmuje Pojezierze Bytowskie, które graniczy od wschodu z Pojezierzem Kaszubskim, a od południowego wschodu z sandrową Równiną Charzykowską w dorzeczu Brdy.

Pośrodku jest przecięty doliną górnej Wieprzy. Wzgórza morenowe w wielu miejscach przekraczają 200 m n.p.m., kulminując w Siemierzyckiej Górze do 256 m n.p.m. Nic więc dziwnego, że na tym wzniesieniu ustawiona została wieża widokowa. Prowadzi do niej leśna ścieżka przyrodnicza. Nie sposób tego przeoczyć.

ZOBACZ TAKŻE: TOP 10 faktów o wieży na Górze Siemierzyckiej pod Bytowem. Wiecie ile stali użyto podczas budowy?

A skoro są lasy i jeziora, wzgórza i dolinki, to jest to świetne miejsce do aktywnego wypoczynku. Kajaki, rowery, żaglówki… Dla każdego coś miłego.

ZOBACZ TAKŻE: Powiat bytowski promuje swoją przyrodę

Zachęcając do przyjazdu, nie można zapomnieć o zamku w Bytowie. Ta gotycka warownia odbudowana i przebudowana została w XX wieku ze względu na zniszczenia nie tylko podczas II wojny światowej, ale też wcześniejszej wojny polsko-szwedzkiej (XVII w.). Koniecznie zajrzyjcie do mieszczącego się w zamku Muzeum Zachodniokaszubskiego. Zajmuje ono najstarsze skrzydło zwane Domem Zakonnym oraz dwie przylegające do niego baszty Młyńską i Prochową, jak również kurtynowy mur obronny. To tutaj można na własne oczy zobaczyć wystawę etnograficzną poświęconą kulturze materialnej Kaszubów Bytowskich a także historyczną, nawiązującą do czasów krzyżackich oraz panowania Gryfitów na ziemi bytowskiej.

ZOBACZ TAKŻE: Zamek w Bytowie w końcu nabrał blasku[\a]

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bytow.naszemiasto.pl Nasze Miasto