Okno do lepszego życia. Otwarcie mieszkań treningowych i wytchnieniowych w Miastku | WIDEO, ZDJĘCIA

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Chrześcijańska Misja Społeczna Teen Challenge dokonała oficjalnego otwarcia mieszkań treningowych i wytchnieniowych w Miastku. To projekt unijny "Okno do lepszego życia". Mieszkania przeznaczone są dla osób wychodzących z życiowych trudności oraz dla opiekunów osób niepełnosprawnych.

Szansa dla osób wykluczonych społecznie

Wychodzenie z uzależnienia nie jest proste ani szybkie. Terapia to dopiero początek drogi. Kolejnym etapem jest samodzielność i odpowiedzialność. W budynku Teen Challenge przy ulicy Maczka w Miastku stworzono kilka mieszkań treningowych oraz wsparcia.

- Trafiają do nich osoby po terapiach. W naszym mieszkaniu treningowym można przebywać maksymalnie 4,5 miesiące. To czas na przyswojenie sobie pewnych zachowań społecznych. Z kolei w mieszkaniach wsparcia - do 9 miesięcy. Tych ostatnich mamy dwa. Te mieszkania przeznaczone są dla osób, które potrzebują jeszcze asysty po wyjściu z terapii, aby przyuczyć się do normalnego funkcjonowania - mówi Zbigniew Urbaniak, prezes Chrześcijańskiej Misji Społecznej Teen Challenge.

Wszystkie osoby mogą skorzystać ze wsparcia, konsultacji specjalistów, m.in. psychologów, terapeutów i prawników.

W budynku przy ulicy Maczka w Miastku są jeszcze mieszkania wytchnieniowe.

- Te mieszkania są dla opiekunów osób niepełnosprawnych. W nich mogą odetchnąć, odpocząć. My w tym czasie zajmujemy się osobami, którymi oni stale się opiekują. Mamy kontakt z ludźmi, którzy od kilkunastu lat nie mieli nawet jednego dnia wolnego, bo stale musieli opiekować się i czuwać nad bliską chorą osobą. Teraz mogą mieć choć mały urlop. Mogą u nas przebywać maksymalnie 14 dni - informuje Zbigniew Urbaniak.

To jeden z ciekawszych projektów w województwie pomorskim

- Jest to jeden z ciekawszych projektów tego typu realizowanych w województwie pomorskim. Dzięki unijnemu wsparciu Chrześcijańska Misja Społeczna Teen Challenge wyremontowała budynek dawnej mleczarni, w którym znalazły się mieszkania dla osób wykluczonych społecznie i wymagających wsparcia. Powstało siedem mieszkań - mówi Marek Biernacki, kierownik słupskiego biura Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku, który przekazywał unijne fundusze.

Wojciech Kwaśniewski, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Bytowie, gratulując pomysłu i realizacji projektu powiedział.

- To miejsce jest niezwykle ważne. Dom - tego potrzebujemy wszyscy. Jestem przekonany, że w tym domu wszystkie osoby, które znalazły się na życiowym zakręcie znajdą miłość, zrozumienie, wsparcie. Nabiorą wiary we własne możliwości i znajdą drogę do swojego lepszego życia.

Stworzenie wszystkich mieszkań kosztowało około 3,8 mln zł. 85 procent kosztów pokryła dotacja z Europejskiego Funduszu Społecznego. Dodajmy, że kolejne 700 tys. zł przeznaczone jest na funkcjonowanie mieszkań. Tych pieniędzy wystarczy na 9 miesięcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na miastko.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie