Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Okno do lepszego życia. Otwarcie mieszkań treningowych i wytchnieniowych w Miastku | WIDEO, ZDJĘCIA

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Wideo
od 16 lat
Chrześcijańska Misja Społeczna Teen Challenge dokonała oficjalnego otwarcia mieszkań treningowych i wytchnieniowych w Miastku. To projekt unijny "Okno do lepszego życia". Mieszkania przeznaczone są dla osób wychodzących z życiowych trudności oraz dla opiekunów osób niepełnosprawnych.

Szansa dla osób wykluczonych społecznie

Wychodzenie z uzależnienia nie jest proste ani szybkie. Terapia to dopiero początek drogi. Kolejnym etapem jest samodzielność i odpowiedzialność. W budynku Teen Challenge przy ulicy Maczka w Miastku stworzono kilka mieszkań treningowych oraz wsparcia.

- Trafiają do nich osoby po terapiach. W naszym mieszkaniu treningowym można przebywać maksymalnie 4,5 miesiące. To czas na przyswojenie sobie pewnych zachowań społecznych. Z kolei w mieszkaniach wsparcia - do 9 miesięcy. Tych ostatnich mamy dwa. Te mieszkania przeznaczone są dla osób, które potrzebują jeszcze asysty po wyjściu z terapii, aby przyuczyć się do normalnego funkcjonowania - mówi Zbigniew Urbaniak, prezes Chrześcijańskiej Misji Społecznej Teen Challenge.

Wszystkie osoby mogą skorzystać ze wsparcia, konsultacji specjalistów, m.in. psychologów, terapeutów i prawników.

W budynku przy ulicy Maczka w Miastku są jeszcze mieszkania wytchnieniowe.

- Te mieszkania są dla opiekunów osób niepełnosprawnych. W nich mogą odetchnąć, odpocząć. My w tym czasie zajmujemy się osobami, którymi oni stale się opiekują. Mamy kontakt z ludźmi, którzy od kilkunastu lat nie mieli nawet jednego dnia wolnego, bo stale musieli opiekować się i czuwać nad bliską chorą osobą. Teraz mogą mieć choć mały urlop. Mogą u nas przebywać maksymalnie 14 dni - informuje Zbigniew Urbaniak.

To jeden z ciekawszych projektów w województwie pomorskim

- Jest to jeden z ciekawszych projektów tego typu realizowanych w województwie pomorskim. Dzięki unijnemu wsparciu Chrześcijańska Misja Społeczna Teen Challenge wyremontowała budynek dawnej mleczarni, w którym znalazły się mieszkania dla osób wykluczonych społecznie i wymagających wsparcia. Powstało siedem mieszkań - mówi Marek Biernacki, kierownik słupskiego biura Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku, który przekazywał unijne fundusze.

Wojciech Kwaśniewski, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Bytowie, gratulując pomysłu i realizacji projektu powiedział.

- To miejsce jest niezwykle ważne. Dom - tego potrzebujemy wszyscy. Jestem przekonany, że w tym domu wszystkie osoby, które znalazły się na życiowym zakręcie znajdą miłość, zrozumienie, wsparcie. Nabiorą wiary we własne możliwości i znajdą drogę do swojego lepszego życia.

Stworzenie wszystkich mieszkań kosztowało około 3,8 mln zł. 85 procent kosztów pokryła dotacja z Europejskiego Funduszu Społecznego. Dodajmy, że kolejne 700 tys. zł przeznaczone jest na funkcjonowanie mieszkań. Tych pieniędzy wystarczy na 9 miesięcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miastko.naszemiasto.pl Nasze Miasto