Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy rezerwat pod Bytowem – Lisia Kępa. Będą nowe szlaki i remont zastawek

Maria Sowisło
Maria Sowisło
fot. z arch. UM w Bytowie
Torfowiska, pływające wyspy, wiekowe daglezje i jodły… A to wszystko na powierzchni 313 hektarów w Nadleśnictwie Osusznica.

Regionalny dyrektor ochrony środowiska w Gdańsku nie miał wątpliwości, że obszar Natury 2000 pod Rekowem w gminie Bytów jest wyjątkowy. Dlatego też utworzył nowy rezerwat przyrody – Lisia Kępa.

- Wyznaczymy na terenie rezerwatu, w uzgodnieniu z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Gdańsku, piesze szlaki turystyczne, które udostępnimy zwiedzającym. Każdy będzie mógł zobaczyć najbardziej cenne i najpiękniejsze fragmenty rezerwatu, o istnieniu których mógł nie zdawać sobie sprawy na przykład podczas wyprawy po grzyby. Szlaki turystyczne umożliwią turystom zobaczenie Pływających Wysp pod Rekowem, torfowisk, starych jodeł i daglezji mających 140 lat.

Daglezje to nasze drzewa mateczne. Są to sztuki wyselekcjonowane z najlepszych i najpiękniejszych drzew w Nadleśnictwie Osusznica – zdradza plany Krystyna Kozłowska, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Osusznica.

Nowy rezerwat przyrody jest położony na obszarze Natura 2000, w tym Lasy Rekowskie i Pływające Wyspy pod Rekowem. Będzie więc obejmować mozaikę torfowisk przejściowych i wysokich z jeziorkami dystroficznymi i pływającymi wyspami pła mszarnego (największe to Jezioro Leniwe). Zatorfione zagłębienia terenowe, oprócz otwartych torfowisk, zajmują też bory bagienne i brzeziny bagienne. Niektóre torfowiska poprzecinane są nadal funkcjonującymi rowami melioracyjnymi i wymagają podjęcia ochrony czynnej. W ramach projektu „Ochrona siedlisk i gatunków terenów nieleśnych zależnych od wód” planowany jest remont zastawek na rowach, by skutecznie zablokować odpływ wody z torfowisk i wspomóc ich regenerację.
Rezerwat obfituje w szereg rzadkich, chronionych i unikatowych siedlisk, gatunków roślin i zwierząt. Do jednych z najciekawszych osobliwości faunistycznych tego obiektu należy ważka oraz najmniejszy w Polsce (długość ciała do 2,5 cm) gatunek iglicy - Nehalennia speciosa.

Rezerwat przyrody Lisia Kępa jest piątym na terenie Nadleśnictwa Osusznica ale czwartym zarządzanym przez leśników. W województwie pomorskim to 135. taka forma ochrony.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bytow.naszemiasto.pl Nasze Miasto