Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nietypowa lekcja w Miastku. Młodzież z liceum „na górce” już umie nieść pierwszą pomoc

Maria Sowisło
Maria Sowisło
Dowcipnie, z uśmiechem, językiem młodzieży – tak w wielkim skrócie wyglądały w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych w Miastku lekcje z udzielania pierwszej pomocy medycznej. Zorganizowało je Miasteckiego Stowarzyszenie Motocyklowe „Gryf” z Fundacją Ratownictwo Motocyklowe Polska z Warszawy.

Szkolenie z udzielania pierwszej pomocy dla uczniów Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Miastku przeprowadziła Fundacja Ratownictwo Motocyklowe Polska z Warszawy. Ratownicy przyjechali na zaproszenie Miasteckiego Stowarzyszenia Motocyklowego „Gryf”.

- Bardzo ważne jest, żeby od najmłodszych lat uczyć udzielania pomocy. Podczas szkoleń staramy się naszą wiedzę przekazać w prosty i dowcipny sposób, językiem jakiego używa młodzież. Proszę zwrócić uwagę, że konkurujemy z łatwymi treściami umieszczanymi na YouTubie, TikToku i Instagramie. Myślę, że dzięki temu młodzież wiele zapamiętałą z naszego szkolenia. Bo nie jest sztuką przekazać wiedzę, a nauczyć i zaangażować do wykonywania ćwiczeń. Dorośli, jeśli chcą się tego nauczyć, znajdą dla siebie odpowiednią przestrzeń. Z młodzieżą i dziećmi jest inaczej. Jeśli im nie pokażemy w odpowiednim czasie, jak to robić, to wyrosną nam dorośli, którzy powiedzą, że coś tam mieli na PO, ale generalnie nie mieszają się do tego – mówi prezes Fundacji Ratownictwo Motocyklowe Polska z Warszawy Emilia Ornat.

Prezes Fundacji podkreśla, że nawet trzyletnie dzieciaczki można już oswajać z udzielaniem pierwszej pomocy tak, by w wieku 5-6 lat każdy potrafił się odpowiednio zachować. - Myślę, że młodzież w Miastku była zadowolona. Na potwierdzenie mogę dodać, że uczniowie tych klas, które nie brały udziału w szkoleniu, już pukają do drzwi dyrektora, żeby ponownie takie zorganizować – dodaje Ornat.

Co ważne, członkowie Fundacji nie są gołosłowni. Są ratownikami medycznymi od siedmiu lat zaangażowanymi w walkę z… czasem.

- Każdy wie, że najważniejszy jest czas dotarcia do osoby poszkodowanej. Z tradycyjnymi karetkami mogą tutaj konkurować jedynie motocykle ratunkowe, które są o połowę szybsze – zaznacza Ornat.

Tutaj warto przypomnieć, że Fundacja ma na swoim koncie wybudowanie już 13 motoambulansów, które jeżdżą w całej Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na miastko.naszemiasto.pl Nasze Miasto