Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawny z gminy Trzebielino apeluje o pomoc w znalezieniu pracy

Maria Sowisło
Maria Sowisło
Łukasz Ruszkowski pilnie potrzebuje pomocy - po prostu pracy
Łukasz Ruszkowski pilnie potrzebuje pomocy - po prostu pracy fot. z arch.
Ludzie boją się chorych psychicznie. Nawet tych z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Strach jest tak wielki, że znalezienie pracy graniczy z cudem. A jeśli jeszcze mieszka się w małej miejscowości, takiej jak Dolno w gminie Trzebielinie, to wykluczenie społeczne wygląda z każdego kąta. Taki właśnie problem ma Łukasz Ruszkowski.

Ma 31 lat i od urodzenia mieszka we wsi Dolno. Zameldowane są tutaj, według danych z 2011 roku, 143 osoby. Dojazd do stolicy gminy – Trzebielina – czy do Słupska lub Miastka jest, ale tylko w dni pracujące. Weekendy, święta… ruch autobusów niemal zamiera.

- Jestem osobą niepełnosprawną umysłowo (stopień umiarkowany), cierpię na schizofrenię maniakalną, która nie wyklucza mnie całkowicie z życia i z możliwości pracy. Pomimo tego pracodawcy nie chcą mnie zatrudnić. Sytuacja z koronawirusem pogłębiła moje problemy. Jestem na utrzymaniu rodziców, choć bardzo bym chciał być już samodzielny

– żali się Łukasz Ruszkowski i wylicza, że doświadczenie w pracy ma. - Przez dwa lata byłem kelnerem. Pracowałem też jako pomoc kuchenna, animator kultury w bibliotece, byłem sprzątaczem… - wspomina pan Łukasz, który sam już nie pamięta do których drzwi pukał, by ktoś pomógł mu znaleźć pracę. - Jestem z terenów podmiejskich, więc wszyscy klasyfikują mnie jako osobę z problemami dojazdu, a zimą połączenia są tragiczne. Drugą opcją jest szukanie pracy w małej gminie Trzebielino. Wielokrotnie osobiście byłem gościem wójta gminy, który wraz z sekretarz (jego zastępcą) stwierdzili, że dla osoby takiej jak ja, nie ma pracy. Muszę podkreślić, że na terenie gminy przez ostatnie dwa lata stworzono wiele miejsc pracy dla osób zdrowych w gminie, szkole czy bibliotece. Dla mnie pracy nie ma. Kontaktowałem się też z urzędem pracy w Miastku gdzie powiedziano mi jasno: Nikogo nie interesuje, że jestem osobą niepełnosprawną. Oni się takimi sprawami nie zajmują, a miejsc pracy specjalnych nie ma i się nie zapowiada na to by były – wspomina pan Łukasz.

I rzeczywiście mieszkaniec Dolna w Bibliotece Gminnej w Trzebielinie odbywał staż. Umowa nie została z nim jednak przedłużona. - To była decyzja ówczesnej pani dyrektor - zaznacza wójt Trzebielina Tomasz Czechowski.

- W tej chwili nie ma możliwości zatrudnienia tak wykwalifikowanego pracownika. Przypominam sobie, że może 1,5 roku temu widziałem korespondencję z tym panem, ale nie powiedziałbym, żeby były one wielokrotne. Polecam śledzenie stron internetowych urzędu i jednostek podległych, gdzie ogłaszane są konkursy na wolne stanowiska

– dodaje wójt Czechowski.

Łukasz Ruszkowski przyznaje, że chciał zwiększyć swoje możliwości znalezienia pracy i poszedł na studia. Niestety ze względów zdrowotnych musiał po trzech semestrach zrezygnować. Chciałby je kontynuować, ale do tego potrzebne są pieniądze, więc praca… - Egzaminy zaliczone przeze mnie na studiach to: łacina, język angielski, historia polski, literatura staropolska, literatura antyku i biblia, gramatyka współczesna, poetyka, psychologia, teoria kultury, historia sztuki, sztuki audiowizualne, redagowanie tekstów, retoryka, pedagogika ogólna, dydaktyka języka polskiego, antropologia kultury technologia informatyczna, ochrona własności intelektualnej, WOS, teoria literatury, wiedza o mediach – wylicza pan Łukasz i prosi o kontakt potencjalnych pracodawców.

Według danych GUS za III kwartał 2018 r. współczynnik aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym wynosi 30,2 proc., a wskaźnik zatrudnienia 28,2 proc. Dla porównania, współczynnik aktywności zawodowej Osób Niepełnosprawnych na koniec roku 2015 wynosił 26,8 proc. a na koniec 2017 roku 27,7 proc. Te dane pokazują poprawę, ale nadal widać znaczne różnice między wskaźnikami dotyczącymi Osób Niepełnosprawnych, a tymi mierzącymi aktywność zawodową osób sprawnych.

Podczas uroczystości zaprezentowano dotychczasową działalnoś...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytow.naszemiasto.pl Nasze Miasto