Najlepsi badmintoniści z Bytowa rywalizowali podczas Grand Prix Polski w Imielinie

Maria Sowisło
W Grand Prix Polski w badmintonie dla kategorii wiekowych U19, U17, U15, U13 uczestniczyło troje badmintonistów z UKS Dwójka Bytów. Zakwalifikowali się do rywalizacji w Imielinie dzięki zdobytym wcześniej punktom na innych turniejach, co dało im wysokie miejsce w klasyfikacji PZBad.

W tym turnieju mogła uczestniczyć ograniczona ilość zawodników w danej kategorii - najlepsi (24 zawodników) z klasyfikacji PZBad. w grze pojedynczej i najlepszych 12 par w grach podwójnych. Jeżeli do danej kategorii wiekowej zgłosiło się więcej zawodników, były rozgrywane eliminacje a premiowane cztery miejsca do turnieju głównego.
Podopieczni Jerzego Saldata z UKS Dwójka Bytów - Weronika Niklas (U19 juniorka), Paweł Szach (U17 junior młodszy) i Aleksandra Treder (U13 młodzik młodszy), będąc wysoko na listach w grach pojedynczych i podwójnych bezpośrednio awansowali do turnieju głównego.

Zmienne szczęście Weroniki

W kategorii U19 w grze pojedynczej juniorka Weronika Niklas w swojej grupie wygrała jeden pojedynek i 2 przegrała, co dało jej trzecie miejsce w grupie i prawo walki w utworzonej ponownie nowej grupie, gdzie miała 2 zawodniczki, które również uplasowały się na 3 miejscu w swoich grupach. Między nimi rozegrała się walka o miejsca 7-9 w całym turnieju. W walce o 7 miejsce Weronika swój pierwszy pojedynek przegrała minimalnie z Aleksandrą Wrońską (UKS Plesbad Pszczyna) w trzech setach 21:17, 15:21 i 20:22. Następnie wygrała pojedynek z Martą Tomaszewską z UKS Wschodnia 12 Kielce 21:15, 21:8 i tym samym, plasując się ostatecznie na 8 pozycji w Grand Prix Polski w kategorii U19 (juniorki).
Z kolei w drugiej swojej grze mieszanej wspólnie z Antonim Jabłońskim z KS Badminton School Gdynia/Słupsk po czterech pojedynkach, który jeden tylko był na korzyść pary bytowsko -słupskiej, co ostatecznie uplasowało tę parę na miejscu 4 wśród tylko 7 zgłoszonych do tego turnieju.

Paweł zdał sprawdzian

Paweł Szach jako junior młodszy wystąpił w grze pojedynczej i mieszanej z Julią Bajerską (UKS Bursztyn Gdańsk). W grze pojedynczej, rozegrał w finale B (od miejsca 13 do 16) swoje cztery pojedynki z czego trzy wygrał i jeden przegrał co ostatecznie uplasowało go na 14 miejscu. Paweł w tym finale zagrał z wyżej notowanymi zawodnikami w klasyfikacji PZBad. Obecnie plasuje się na 22 miejscu w Polsce. Wszystkie swoje pojedynki rozegrał po około 44 minuty i każdy był trzysetowy.

- Uważam, że był to bardzo dobry sprawdzian dla naszego zawodnika i występ w takim turnieju

– mówi Jerzy Saldat, trener klubowy Pawła.

W drugim pojedynku Paweł Szach wystąpił wspólnie z Julią Bajerską z UKS Bursztyn Gdańsk w grze mieszanej w finale A, więc walczyli o miejsca od 1 do 9 wśród 14 par zgłoszonych.

W swojej pierwszym pojedynku wygrali na parę Adam Krukowski ze Stegny i Weronikę Aleksandrowicz z Sulęcina 21:13, 18:21, 21:11. Pojedynek trwał 41 minut. W drugim pojedynku ulegli parze reprezentującej UKS Hubal Białystok Arkadiuszowi Dydyńskiemu i Julii Stankiewicz 11:21 i 15:21. A więc para bytowsko-gdańska uplasowała się na miejscu 2 w grupie, co pozwoliło na walkę o miejsca od 4 do 6 w turnieju. Tu ponownie jeden pojedynek wygrali z wyżej notowaną parą Franciszkiem Dąbrowskim (OTB Lotka Ostrów Wlkp.) i Magdaleną Tatomir (KS Chojnik Jelenia Góra) w trzech setach 21:19, 17:21, 21:17. W walce o 4 miejsce niestety ulegli w dwóch setach 11:21 i 18:21 parze Maksymilian Krogulski (KS Hubertus Zalesie Górne) i Anie Kotlarskiej (MKS Garwolin). Ostatecznie para z Pomorza uplasowała się na 5 miejscu.

Aleksandrę zjadł stres?

W pojedynkach młodzików młodszych dziewcząt wystąpiła Aleksandra Treder, która przed turniejem w grze pojedynczej plasowała się na 9 miejscu w klasyfikacji PZBad., zaś w grze podwójnej z Anną Lange z KS Badminton School Gdynia na miejscu 5.
W grze pojedynczej wystąpiło 49 zawodniczek. Do turnieju głównego mogły awansować tylko 24. Pierwsze 20 zawodniczek z klasyfikacji miało bezpośredni awans zapewniony w turnieju głównym zaś pozostałe walczyły w eliminacjach o cztery miejsca.
Nasza bytowianka w swoim debiucie, w tak mocno obsadzonym turnieju w grupie, niestety przegrała wszystkie swoje pojedynki z wyżej notowanym przeciwniczkami na listach PZBad.
Musiała więc walczyć o miejsca od 9 do 12 w całym turnieju. W pojedynku przeciwko Julii Mrozek z Beninca UKS Feniks Kędzierzyn-Koźle nasza bytowianka wygrała pojedynek po 31 minutach spędzonych na korcie 21:17 i 21:17. Następnie w walce o miejsce 9 Ola spotkała się z Justyną Piechulską z KS Chojnik Jelenia Góra, niestety przegrywając 11:21 i 15:21. Ostatecznie nasza zawodniczka Aleksandra Treder uplasowała się na 10 miejscu w grze pojedynczej.
W grze podwójnej para bytowsko-słupska w swojej finałowej grupie A przegrała minimalnie dwa pojedynki, zajmując trzecie miejsce, co pozwoliło tylko walkę o miejsca od 7 do 9. W dwóch swoich pojedynkach z zawodniczkami z LUKS Krokus Góralice oraz z parą z Pabianic/Jeleniej Góry wyszły jako zwycięscy, pokonując obie pary bardzo pewnie w dwóch setach. Ostatecznie uplasowały się na 7 miejscu.

- Na pewno aspiracje tych dziewcząt oraz trenerów były trochę wyższe niż 7 miejsce i wiemy, że do MP na wiosnę czeka jeszcze dziewczęta zarówno Anię Lange i naszą bytowiankę Aleksandrę Treder jeszcze dużo pracy, aby ta gra była bardziej dojrzała i pewniejsza a przede wszystkim równa, gdyż dziewczęta mają momenty bardzo dobrej gry a za chwilę popełniają dużo błędów. Ten turniej pokazał nam ile pracy jeszcze czeka nas do przyszłorocznych Mistrzostw Polski na wiosnę. Teraz musimy skupić się na treningach w Bytowie i na obozach sportowych w ferie zimowe

– komentuje Jerzy Saldat trener UKS Dwójki Bytów.

Ten turniej był przedostatnim sprawdzianem dla zawodników Jerzego Saldata. Jeszcze 12 grudnia wyjeżdżają na Krajowy Turniej do Solca Kujawskiego.

Kategoria juniorek
Gra pojedyncza

8 miejsce – Weronika Niklas
Gra mieszana
4 miejsce – Weronika Niklas z Antonim Jabłońskim (KS Badminton School Gdynia/Słupsk)