Muzeum Sportu Wiejskiego w Łebczu otwarte. Wyjątkowa placówka w gminie Puck i perełki od sportowców z pomorskiego LZS | ZDJĘCIA

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Muzeum Sportu Wiejskiego w Łebczu otwarte
Muzeum Sportu Wiejskiego w Łebczu otwarte Joanna Petit-Gajdamowicz
Udostępnij:
Pomorskie Muzeum Sportu Wiejskiego w Łebczu oficjalnie otwarte. - Ta placówka upamiętnia dorobek tysięcy sportowców, trenerów, działaczy sportowych, przyjaciół LZS począwszy od 1946 roku - mówi Jan Trofimowicz, kustosz muzeum w Łebczu i wiceprezes Pomorskiego LZS.

Muzeum Sportu Wiejskiego w łebczu - otwarcie i historia

Zapewne wielu, dużo bardziej znaczących osób w środowisku LZS myślało o inicjatywie budowy Muzeum Sportu Wiejskiego, jednak nikt nie miał tyle determinacji, konsekwencji i optymizmu oraz wiary w powodzenie co właśnie oddani działacze LZS z Pomorza.

- Przypomnieć należy, że „początkiem” Muzeum było przygotowanie w 2021 roku w Luzinie – wystawy z okazji 75-lecia LZS na Pomorzu - mówi Jan Trofimowicz, kustosz muzeum w Łebczu i wiceprezes Pomorskiego LZS.

Do Łebcza zawitał nestor 97-letni Bohdan Czarnecki – pionier LZS na ziemi sztumskiej, który był członkiem pierwszej Rady Wojewódzkiej LZS w Gdańsku, którą powołano w 1952 roku. Przy aplauzie zebranych razem z gośćmi honorowymi przeciął tradycyjną biało–czerwoną wstęgę.

Proboszcz parafii w Łebczu – ks. Kazimierz Białk poświęcił Muzeum, a także poprowadził krótką modlitwę.

Pomysł utworzenia historycznej placówki pochwalili marszałek Mieczysław Struk oraz prezes Mieczysław Baszko i podkreślali wartość pracy sportowej, trenerskiej u podstaw w niewielkich ośrodkach sportowych, na terenach wiejskich i małych miast, gdzie klub czy ogniwo sportowe niejednokrotnie to jedyna a jakże ważna organizacja, która może zająć w dobry sposób zwłaszcza młodsze pokolenia.

Otwarcie Muzeum w Łebczu było okazją do wręczenia wyróżnień. Samorząd Województwa Pomorskiego przyznał medale „De nihil nihil fit – „ Nic z niczego nie powstaje”. Uroczystej dekoracji dokonali: marszałek Mieczysław Struk, wicemarszałek Józef Sarnowski oraz prezes RK LZS Mieczysław Baszko.
Medale otrzymali:

 • Natalia Blok i Adam Blok – Bloczek Team Pelplin,
 • Tomasz Czubak – AML Słupsk,
 • Witold Dąbrowski – Zelewo,
 • Andrzej Górecki – Rusocin,
 • Ryszard Hendryk – Sycewice,
 • Magdalena Janczak – Pszczółki,
 • Teresa Jaskułka – Władysławowo,
 • Bernadeta Kopeć – AML Słupsk,
 • Leszek Kosedowski – Pelplin,
 • Wiesław Oberzig – Puck,
 • Waldemar Płomień – Połczyno/ Błądzikowo,
 • LKS Ziemi Puckiej,
 • Tadeusz Puszkarczuk – Puck,
 • Jerzy Tkaczyk – Starzyno,
 • Paweł Radecki – Luzino.

Nieobecni, którzy otrzymają także przyznane medale to: Magdalena Kołodziejczak z Pruszcza Gdańskiego – była Przewodnicząca RW LZS w Gdańsku oraz Wiesław Szczodrowski z Godziszewa – długoletni Sekretarz, Wiceprezes i Prezes Pomorskiego LZS.

ZOBACZ TEŻ:
TOP 10 atrakcji w gminie Puck. Te malownicze miejsca w gminie Puck powinien zobaczyć każdy

Na ręce Piotra Klechy i Jana Trofimowicza posypały się m.in. prezenty. Kartuscy zapaśnicy – Andrzej i Bartłomiej Pryczkowscy, Piotr Mazur i Jan Koszałka przekazując do muzeum biało – czerwoną wstęgę klubowych Mistrzów Polski w zapasach, którą zawiesili na piersi jako dowód uznania i podziękowanie za wspaniałą inicjatywę.

Mieczysław Baszko Prezes LZS – dziękował zarówno Pomorskiemu LZS jak i wójtowi Tadeuszowi Puszkarczukowi, w imieniu braci sportowej piękne trofea dla Piotra i Jana wręczył Tomasz Paciejewski z Zachodniopomorskiego LZS.

Specjalne podziękowania dla pomysłodawcy Muzeum Sportu Wiejskiego – Jana Trofimowicza przygotowali biało-czerwone symbole łączą wszystkich Polaków.

- Był to wyjątkowo wzruszający moment i symboliczne słowo DZIĘKUJĘ od wszystkich zgromadzonych… - komentuje Jan Trofimowicz.

I przyszedł czas na zwiedzanie, szukanie siebie na zdjęciach sprzed lat, wpisy do kroniki muzeum, wspólne fotografie, wymianę adresów z ludźmi, których dawno się nie widziało. Kto zechciał wrzucił także cegiełkę na rozwój i dalszą adaptację i wyposażanie Muzeum.

Kilka osób przywiozło kolejne pamiątki… Leszek Kosedowski – garnitur olimpijski i ręcznik zawodnika z IO z Montrealu, Wiesław Kempa – oryginalny, nie używany - zestaw turystyczny, m.in. namiot o wadze 16 kg, kuchenkę gazową i na naftę, oraz menażki i garnuszki turystyczne! Lucjan Stefanek – osprzęt do rowerów z lat 60-tych, a Bernadeta Kopeć – medale zawodników AML Słupsk z MP!

Po wszystkim przyszedł czas na poczęstunek dla wszystkich, który przygotowały Członkinie KGW Łebcz. Po uroczystym otwarciu muzeum na sąsiednim boisku sportowym odbył się doroczny festyn wiejski oraz zmagania w ramach Puchar Polski Strongman 2022. Po zmaganiach silnych sportowców przyszedł czas na zabawę pod chmurką, którą poprowadził zespół Manijoc

Huragan Smolno - Wicher Łebcz 9:1

Huragan Smolno - Wicher Łebcz 9:1. Sparing - wiosna 2015 | ZDJĘCIA

Odznaczenia resortowe – „ZA ZASŁUGI DLA SPORTU” przyznał także Minister Sportu i Turystyki – Kamil Bortniczuk. ZŁOTE ODZNAKI otrzymali:

 • ZYGFRYD ANHALT – ze Skórcza – tenisista stołowy, legenda trenerska LA w LKS Pomorzanka Skórcz i LLKS Ziemi Kociewskiej Skórcz, odnosił wielokrotnie sukcesy jako trener i nauczyciel w Zespole Szkół Rolniczych w Skórczu.
 • DANUTA JANCZAK z Pszczółek – legendarna już szefowa biura i księgowa oraz organizator sportu w naszym Wojewódzkim Zrzeszeniu LZS. Była w Zrzeszeniu kiedy były sukcesy, ale także w chwilach kiedy brakowało funduszy na cokolwiek i pracowała jako wolontariusz ratując nasze wojewódzkie Zrzeszenie przed upadkiem.
 • WIESŁAW KEMPA z Trąbek Wielkich od ponad 50 lat związany z LZS-ami, którym poświęcił wraz z rodziną kawał życia…Były Prezes i Sekretarz Rady Gminnej LZS w Trąbkach Wielkich, kronikarz, fotoreporter, który wyjątkowo aktywnie włączył się w ocalanie pamiątek do Muzeum, wielokrotny kierownik grupy turystów na Ogólnopolskich Zlotach LZS, były aktywny członek Wojewódzkiej Komisji Turystyki Wiejskiej w RW LZS w Gdańsku.
 • ANDRZEJ PRYCZKOWSKI – legendarny zawodnik, trener, mentor, sędzia, opiekun, prezes i współtwórca sukcesów GKS Cartusia Kartuzy, klubu, który od lat jest najlepszy w klasyfikacji dzieci i młodzieży w naszym województwie w Zrzeszeniu LZS, klub OSSM i WLKS.

SREBRNE ODZANKI otrzymali:

 • RYSZARD HENDRYK z Sycewic, wieloletni zasłużony trener, wychowawca wielu pokoleń młodzieży, z którymi sięgnął m in. po 2 złote medale w Ogólnopolskim Turnieju Piłkarskim LZS – Piłkarska Kadra Czeka.
 • FRANCISZEK KASZUBOWSKI ze Starej Jani, najbardziej rozpoznawalna postać w LZS na Kociewiu, wieloletni działacz, w rodzinnym Smętowie Granicznym, mimo upływu lat wciąż aktywny nie tylko w LZS Pogoń Smętowo ale także jako Członek Zarządu Woj. LZS
 • MARCIN KASZUBOWSKI – ojciec sukcesów zawodników w wielu dyscyplinach w klubie Beniaminek 03 Starogard Gdański, współorganizator zawodów piłkarskim o zasięgu międzynarodowym.
 • PIOTR KLECHA – największy optymista w LZS na Pomorzu, były piłkarz Lechii Gdańsk, z którą jako junior zdobywał m.in. medale Mistrzostw Polski. Ojciec wielu obecnych sukcesów organizacyjnych Pomorskiego Zrzeszenia LZS, dyrektor GOSRiT w Luzinie, współtwórca Muzeum Sportu Wiejskiego.
 • PIOTR MAZUR – zapaśnik, trener i działacz sportowy GKS Cartusia Kartuzy, od ponad 40 lat związany z klubem. Obecnie także sekretarz Pomorskiego Związku Zapaśniczego, co warto dodać strażak zawodowy, który niesie pomoc wielu potrzebującym.
 • JERZY TKACZYK – Prezes Rady Gminnej Zrzeszenia LZS w Gminie Puck, W-ce Wójt Gminy Puck, prawdziwy wieloletni działacz LZS, m.in. dzięki niemu powstało Muzeum właśnie w Łebczu, świetny tenisista stołowy, który dba o ciągłość pokoleń LZS w Gminie Puck i rodzinnym Starzynie.
 • KAZIMIERZ WANKE – zapaśnik, który swą karierę zaczynał w Żukowie u trenera Boreckiego, a w 1982 roku założył i do dziś prowadzi jako prezes, trener, organizator, mentor i ojciec sukcesów Zapaśniczy Klub Sportowy w Miastku. Ponad 50 wychowanków klubu było reprezentantami Polski w różnych kategoriach wiekowych na imprezach rangi międzynarodowej m.in. ME i MŚ.
 • LESZEK ZBLEWSKI – wielokrotny medalista MP, biegacz twórca sukcesów w klubie UKS Olimpijczyk Skorzewo w Gminie Kościerzyna.
 • JAN TROFIMOWICZ zaczynał jako działacz LZS Sokół Ełganowo, gdzie miał udział w powstaniu boiska i zaplecza sportowego, następnie prezes Gminnych Zrzeszeń LZS w Trąbkach Wielkich i Lini, były dyrektor Gminnego Domu Kultury w Lini, pomysłodawca m.in.: Wojewódzkich Igrzysk LZS Wojewódzkiej Seniorady LZS w Skarszewach, Pomorskiej Spartakiady KGW w Chmielnie, pomysłodawca i główny organizator wystawy o 75-leciu LZS na Pomorzu – współtwórca i kustosz Muzeum w Łebczu.
Muzeum Sportu Wiejskiego w Łebczu otwarte

Muzeum Sportu Wiejskiego w Łebczu otwarte. Wyjątkowa placówk...

Ponadto medale otrzymali nieobecni: (otrzymają niebawem)

 • JARSOSŁAW ŚCIGAŁA – trener ULKS Talex Borzytuchom, Prezes Pomorskiego Związku LA, Wiceprezes Pomorskiego Zrzeszenia LZS, trener kadry narodowej, wychowawca wielu reprezentantów Polski, którzy zdobywali medale na najważniejszych zawodach rangi międzynarodowej.
 • LECH KWIATKOWKI – trener, prezes i ojciec wielu sukcesów – medalistów LA w klubie KKL Rodło Kwidzyn.

BRĄZOWE ODZNAKI otrzymali:

 • ADAM BLOK – 10-krotny medalista MP w zapasach w różnych kategoriach wiekowych wraz z żoną – obecną tutaj Natalią – założyciel, prezes, trener, działacz klubu bloczek Team Pelplin, którego wychowankowie zdobyli już wiele medali MP a także medale ME i MŚ w zapasach.
 • WITOLD CHYLIŃSKI – tenisista stołowy trener, prezes działacz sportowy GTS LUKS Straszyn, popularyzator gry wśród dzieci i młodzieży, w klubie, który w barwach LZS zdobywają kolejne medale rangi wojewódzkiej i ogólnopolskiej.
 • TOMASZ CZUBAK – były Mistrz Świata w sztafecie 4x400 m w Sewilii i Wicemistrz Świata w sztafecie 4x400 w ME w Bukareszcie. trener w Akademii Młodego Lekkoatlety m.in. trener Marka Zakrzewskiego rekordzisty Polski w biegu na 100 Mistrza Polski na 100 i 200 metrów w swoich kategoriach wiekowych.
 • MAGDALENA JANCZAK – przez kilkanaście lat wspierała Mamę a obecnie Mama wspiera Magdę – Dyrektor biura LZS, filar Zrzeszenia w Województwie Pomorskim – miłośniczka kolarstwa oraz jeździectwa. Z powodzeniem startuje od lat w zawodach Pucharu Polski psich zaprzęgów, reprezentantka Polski na ME i MŚ.
 • RAFAŁ KARCZ - Wielokrotny MP w kickboxingu – trener tej dyscypliny w Wejherowskim Stowarzyszeniu Sportowym, trener kadry narodowej, wychowawca Medalistów najważniejszych imprez sportowych na świecie.
 • BERNADETA KOPEĆ – Matka sukcesów kilkuset lekkoatletów ze Słupska i okolicy. Założyciel, prezes i trener w jednej osobie w Akademii Młodego Lekkoatlety w Słupsku. Wychowankowie klubu cyklicznie zdobywają medale na MP w różnych kategoriach dyscyplinach LA.
 • JAN KOSZAŁKA – od lat wspiera wydatnie zapaśników z GKS Cartusia Kartuzy. Jednak to dla Pomorskiego Zrzeszenia LZS najważniejszy sponsor Muzeum Sportu Wiejskiego. Śmiało można powiedzieć, że bez pomocy Pana Jana i Jego Syna Piotra z pewnością Muzeum w tym roku by nie powstało!
 • KAZIMIERZ KWIDZIŃSKI – od lat związany z sekcją kolarską MLKS Baszta Bytów, wychowanek klubu, trener, sędzia a od kilkunastu lat oddany Prezes klubu, w którym oprócz kolarzy, którzy reprezentowali Polskę na najważniejszych imprezach międzynarodowych świetne wyniki osiągają m.in. lekkoatleci.
 • WIESŁAW OBERZIG – wychowanek LKS Ziemia Puck, medalista MP LZS, świetny nauczyciel wychowania fizycznego w Kłaninie, trener LKS Ziemia Pucka a jednocześnie wyjątkowo oddany, sumienny i pomocny instruktor sportu i rekreacji w Gminie Puck – najlepszej pod względem struktur, ilości wydarzeń sportowych na całym Pomorzu, kiedy bywa w domu nie wiem? Liczni zawodnicy z Gminy Puck w różnych konkurencjach od lat reprezentują Pomorze na Ogólnopolskich Igrzyskach LZS.
 • BARTŁOMIEJ PRYCZKOWSKI – syn Andrzeja. Kontynuuje piękne karty zapaśnicze w Cartusii, uczestnik MŚ, Mistrz Polski i Międzynarodowy Mistrz Polski w Zapasach obecnie oddany trener i działach w OSSM w Kartuzach.
 • PAWEŁ RADECKI - trener piłki nożnej w Luzinie i okolicznych miejscowościach, spod jego ręki wyszło kilkunastu zawodników, którzy grają obecnie na ligowych boiskach w Polsce. Pomysłodawca niezliczonej ilości imprez i wydarzeń sportowych organizowanych przez KTSK GOSRiT Luzino.
 • RYSZARD RÓŻYCKI – wieloletni działacz sportowy i trener LA w Skórczu. Przez kilka lat trener kadry narodowej młociarzy, którzy występowali na ME i MŚ. Do dziś aktywnie organizuje liczne wydarzenia sportowe m.in. Ogólnopolskie Biegi 4 Jezior w Skórczu.
 • WOJCIECH ŚWIATCZYŃSKI – medalista MP w skoku wzwyż, trener LA w Skórczu, organizator wielu wydarzeń sportowych niegdyś w LKS Pomorzanka Skórcz a obecnie jako trener w LLKS Ziemi Kociewskiej Skórcz. Ponadto brązowe odznaki otrzymali, choć byli nieobecni:
 • ARTUR POGOSJAN z Kartuz – Ormianin, który dla Polski w brawach GKS Cartusia Kartuzy zdobywał medale MP i uczestniczył w zawodach rangi światowej,
 • BARTŁOMIEJ KOZŁOWSKI – ze Smętowa Granicznego – dyrektor miejscowego GOKSiR, który od lat współpracuje na niwie sportu organizując liczne wydarzenia na Kociewiu, ALEKSANDER KIRSZENSTEIN - propagator szachów z Gniewu
 • KRZYSZTOF KRÓL - trener LA w GKS Cartusia Kartuzy i GKS Żukowo,
 • SEWERYN MURAWKI - działacz sportowy z Lubichowa,
 • GRZEGORZ DORSZYŃSKI z UKS Viking Rychnowy – ULKS Talex Borzytuchom – lekkoatleta i trener LA, wielokrotny medalista MP uczestnik ME i MŚ.

Przybyłych powitał Prezes Pomorskiego Zrzeszenia LZS Piotr Klecha. Na uroczystość dotarło grono znamienitych gości: Marszałek Woj. Pomorskiego Mieczysław Struk, Prezesa Krajowego Zrzeszenia LZS – Mieczysław Baszko - Poseł na Sejm RP – Z-ca Przewodniczącego Sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, Poseł na Sejm RP, Członek Parlamentarnej Komisji LZS Henryka Krzywonos – Strycharska, Senator RP Ryszard Świlski, Wicemarszałek Woj. Pomorskiego Józef Sarnowski, Wiceminister Ministerstwa Aktywów Państwowych – Karol Rabenda, Starosta Powiatu Puckiego – Jarosław Białk, Gospodarze miejsca – wójt Tadeusz Puszkarczuk, wraz z zastępcą Jerzym Tkaczykiem, sekretarzem RW LZS, Burmistrz Pelplina Mirosław Chyła, Marian Kowalewski – Wójt Gminy Somonino, Ryszard Kalkowski – Wójt Gminy Szemud, Maciej Kowalczuk – Dyrektor Departamentu Sportu w Urzędzie Marszałkowskim, Tomasz Paciejewski – Wiceprezes Zachodniopomorskiego LZS, wielu znamienitych sportowców rodem z LZS medaliści MP LZS, MP, ME i MŚ z medalistą olimpijskim Leszkiem Kosedowskim z Pelplina na czele. Przybyli także: Stanisław Kopeć – Wieloletni Wiceprzwodniczący Rady Głównej Krajowego Zrzeszenia LZS ze Stargardu Szczecińskiego, Konrad Burdyka - członek Komisji Sportu Wiejskiego przy Polskim Komitecie Olimpijskim, pracownik naukowy PAN.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Huawei

Huawei Band 6 Różowy

370,99 zł249,00 zł-33%
miejsce #2

Fitbit

FITBIT Charge 5 Steel Blue Platinum Stainless Steel

952,00 zł649,00 zł-32%
miejsce #3

Huawei

Huawei Band 6 Czerwony

299,00 zł207,94 zł-30%
miejsce #4

Samsung

Samsung Galaxy Fit2 SM-R220 Czerwony

270,47 zł189,00 zł-30%
miejsce #5

realme

Realme Band 2 Czarny

202,99 zł178,99 zł-12%
miejsce #6

Samsung

Samsung Galaxy Fit2 SM-R220 Czarny

249,00 zł225,13 zł-10%
Materiały promocyjne partnera

Magazyn sportowy Gol24 odc. 1 skrót

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie