Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miastko: Uczniowska debata w liceum

Mateusz Węsierski
Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących starli się w dyskusji w ramach XI Debaty Szkolnej. Tegoroczna debata przebiegała p.t. "Sprawy ważne, sprawy trudne". Jej uczestnikami byli uczniowie klas drugich i trzecich, a obserwatorami szczególnie uczniowie klas młodszych; przyszli "debatowicze".

- Wydarzenia minionego roku nie mogły pozostać bez odzewu w czasie 3-godzinnej debaty. Jej tematykę, ustalaną już od października 2010 roku, podzielono na 4 obszary tematyczne: sprawy młodych, w pierwszą rocznicę katastrofy smoleńskiej, polskie wstydy i przed wyborami parlamentarnymi w Polsce - wymienia Jerzy Liszewski, nauczyciel, organizator debaty.

Przeczytaj także: Debata trzech kandydatów

Dyskusję poprzedziło odśpiewanie hymnu, a przewodniczące: Natalia Zalewska i Beata Śliwa, sprawnie zagaiły i wprowadziły uczestników w odpowiedni nastrój. Jego powagę wzmacniał również oficjalny ubiór.

- Jak co roku, z pewnym niepokojem czekaliśmy na pierwsze wystąpienia, ale już po kilku minutach było wiadomo, że większość z 24 debatujących przygotowana jest solidnie do prezentowania swojego stanowiska i bronienia swoich poglądów. Świadczyły o tym położone przed sobą na stole liczne notatki i wycinki z zaznaczonymi danymi i cytatami - opowiada Liszewski. - Wśród tematów szczególne emocje wywoływały te, które dotyczą naszego życia ekonomicznego, politycznego i zachowań społecznych. Dominował nastrój znużenia polityką, niezgodą na zachowania niektórych osób ze świecznika władzy i wykorzystywanie obywateli do swoich celów. Wiele wystąpień dotyczyło roli Kościoła w życiu społecznym, ale też i politycznym. Z wypowiedzi wynikało, że młodzi inaczej widzą siebie, niż pokolenie rodziców i dziadków i łatwiej wprowadzą potrzebne zmiany i wyeliminują absurdy naszego życia codziennego, zajmując miejsce dzisiejszych decydentów. To budujące!

Przeczytaj także: E-podręcznik - nowy projekt w LO

Widać było, że młodzież doskonale orientuje się w otaczającym świecie. Świadczą o tym poruszane tematy szczegółowe: bezrobocie, aborcja, in vitro, chuligaństwo, infrastruktura miast i wsi (psie kupy), religijność, Euro 2012, odpowiedzialność polityczna i moralna.

- Trzy godziny minęły bardzo szybko. Krzepiące jest to, że gdy moderatorki zasygnalizowały zbliżający się koniec debaty, wielu uczestników jeszcze nie wyczerpało swoich przemyśleń i kończyło dyskusje po wyjściu z sali - dodaje Liszewski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miastko.naszemiasto.pl Nasze Miasto