Łowcy Zjawisk w pomorskim

Materiał informacyjny Programu Nauka dla Ciebie
Andrzej Winkler/Centrum Nauki Kopernik
Trwa kolejna edycja programu Nauka dla Ciebie. Podczas bezpłatnych zajęć uczniowie w województwie pomorskim spotkają się Łowcami Zjawisk z Centrum Nauki Koperniki i pod ich czujnych okiem będą samodzielnie eksperymentować. Łowcy Zjawisk w sobie tylko znany sposób wyłapują zjawiska przyrodnicze i zamykają je w eksponatach, by ciekawi świata uczniowie mogli je później sami odkrywać.

Ludzie ciekawscy z natury

Tak, właśnie taka jest nasza natura! Lecz niestety nie każdy ciekawski człowiek może dotrzeć do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Dlatego ruszamy w Polskę, aby młodzi ludzie z różnych stron mogli rozpocząć fascynującą przygodę z nauką. W ramach programu Nauka dla Ciebie – wspólnej inicjatywy Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik – prowadzone są inspirujące zajęcia online. Nauka dla Ciebie to jednak nie tylko zdalne eksperymentowanie z edukatorami – to także kontakt z prawdziwymi eksponatami. Jak tylko sytuacja pandemiczna na to pozwoli, do szkół w mniejszych miejscowościach w całej Polsce wyruszą Naukobusy. Podróżuje nimi wystawa „Eksperymentuj!” z eksponatami zaprojektowanymi właśnie przez Łowców Zjawisk. Planowana jest już także kolejna wystawa mobilna.

Jak powstają eksponaty?

To długi i fascynujący proces. Wszystko zaczyna się od ciekawości! Ciekawości, której ludziom – zarówno tym dużym, jak i małym – nie brakuje. Przedstawicieli naszego gatunku interesuje mnóstwo rzeczy, a zwłaszcza zjawiska zachodzące dokoła. Wielu z tych zjawisk nie możemy jednak zobaczyć z bliska, podczas gdy inne szybko znikają i nie da się ich dokładnie zaobserwować. Dlatego powstały centra nauki – pracujący w nich Łowcy Zjawisk zamykają zjawiska przyrodnicze w eksponatach, aby każdy ciekawski mógł ich doświadczyć i zrozumieć. Zbudowanie eksponatu wymaga dużo pracy, która nie od razu kończy się sukcesem. Łowcy najpierw obserwują zjawisko, a następnie długo zastanawiają się nad tym, jak skonstruować eksponat, które je zilustruje. Potem jest czas na konsultacje naukowe oraz testy praktyczne. Droga do końcowego efektu nierzadko pełna jest porażek, ale przecież błędy stanowią niezbędną część nauki!

Poznaj Łowców Zjawisk. Obejrzyj kreskówkę

Skąd się biorą Łowcy Zjawisk?

Aby eksponat żył pełnią swego zjawiskowego życia, niezbędni są oczywiście także uczniowie! Eksponaty to swego rodzaju stacje doświadczalne, które bez ich aktywności i zaangażowania – pozostają martwe. Ich życie zależy zatem od młodych ciekawskich ludzi, którzy wchodzą z nimi w interakcje. Na wystawach w Koperniku oraz na podróżującej Naukobusem wystawie „Eksperymentuj!”, aby uruchomić eksponat i coś odkryć, trzeba go dotknąć i samodzielnie przetestować, coś włączyć, przekręcić, a czasem nawet podskoczyć lub krzyknąć… Czy to nie brzmi jak wspaniały początek kariery przyszłego Łowcy?!

Udział w programie Nauka dla Ciebie jest bezpłatny. Aby zapisać się na zajęcia online, wizytę Naukobusu lub Planetobusu, należy wypełnić formularz na stronie www.naukadlaciebie.gov.pl.

Wspólny Program Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą Nauka dla Ciebie finansowany jest w ramach dotacji Ministra Edukacji i Nauki na podstawie umowy z dnia 6 marca 2020 r. Nr 1/CNK-NAUKOBUS/2020. W ramach Programu Nauka dla Ciebie realizowane są działania „Naukobus” i „Planetobus” oraz zajęcia online.

Wideo

Materiał oryginalny: Łowcy Zjawisk w pomorskim - Pomorskie Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie