18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kłopoty pacjentów w przychodniach. Nie masz dowodu ubezpieczenia? Wracasz do domu

Karol Szymanowski
Przychodnie mogą zażądać kaucji od pacjenta, który nie udokumentuje swojego ubezpieczenia
Przychodnie mogą zażądać kaucji od pacjenta, który nie udokumentuje swojego ubezpieczenia Karol Szymanowski
Pacjenci pogubili się po zmianie przepisów o świadczeniach zdrowotnych. Wiele osób wciąż nie wie, że wizyta u lekarza oznacza konieczność udokumentowania ubezpieczenia w ZUS.

Należy mieć przy sobie wystawiany przez pracodawcę druk RMUA. "Ofiarą" nowych przepisów jest pacjentka z podbytowskiego Chotkowa, która z dzieckiem odwiedziła prywatną przychodnię w Bytowie. Na miejscu dowiedziała się, że istnieje konieczność doniesienia zaświadczenia o ubezpieczeniu. Kolejny termin wizyty wyznaczono jednak dopiero za miesiąc.

- Pierwszy raz słyszę o konieczności dostarczenia takiego dokumentu - zapewnia mieszkanka Chotkowa.

Takie są teraz realia, a w niektórych przychodniach stosowane są nawet kaucje za poradę bez dokumentu poświadczającego ubezpieczenie. Wcześniej wystarczyła książeczka RUM lub legitymacja ubezpieczeniowa podbijana przez pracodawcę raz na pół roku. Od stycznia wszystko się zmieniło. Jeśli chcemy być przyjęci przez lekarza, musimy przedstawić zaświadczenie wystawiane przez pracodawców, ważne tylko miesiąc.

- To niepotrzebna biurokracja - krytykuje mieszkanka Chotkowa.

Lekarze potwierdzają, że pacjenci bardzo często zapominają o zaświadczeniach. - Informujemy już przy rejestracji, że konieczne jest przedstawienie dowodu ubezpieczenia - mówi Beata Szpakowska-Marciniak, lekarz chorób wewnętrznych z NZOZ Medyk w Bytowie. - Gdy o nich zapominają nie odsyłamy ich do domów i prosimy o doniesienie zaświadczenia po wizycie. Pacjent, który w ciągu 7 dni nie przedstawi dowodu ubezpieczenia, może zostać obciążony kosztami leczenia.

Konflikt lekarzy ze szpitalem

Ministerstwo Zdrowia wydało oświadczenie z którego wynika, że świadczeniodawca ma prawo do pobrania kaucji od pacjenta, który nie potrafi przedstawić dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie. Kaucja ta podlega zwrotowi z chwilą okazania dowodu ubezpieczenia (maks. w ciągu 7 dni). Podobnie jest ze skierowaniami na badania diagnostyczne. Pacjent musi pokryć koszty ich wykonania.

- Staramy się być wyrozumiali i nikomu nie odmawiamy przyjęcia - zapewnia Ewa Wichłacz, rzecznik prasowy bytowskiego szpitala. - Każdy pacjent w ciągu 7 dni po opuszczeniu szpitala musi donieść nam zaświadczenie o ubezpieczeniu. Jeżeli tego nie zrobi, możemy wystawić fakturę za leczenie. Póki co nie egzekwowaliśmy tego.

Bieganie po zaświadczenie co miesiąc jest dla pacjentów uciążliwe, ale prawo jest prawem. - Świadczymy usługi dla osób ubezpieczonych i musimy to w jakiś sposób weryfikować - tłumaczy Maciej Polasik, zastępca dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Chojnicach.

Rozmowa z przedstawicielem NFZ, który wyjaśnia wszelkie wątpliwości, w środę 26.10 w Dzienniku Bałtyckim.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miastko.naszemiasto.pl Nasze Miasto