Kiedy egzamin ósmoklasisty 2021? Terminy egzaminów 8-klasistów: j. polski, matematyka, j. obcy. Będą zmiany w arkuszach! Harmonogram CKE

MK

Wideo

Kiedy odbędzie się egzamin ósmoklasisty 2021? Szef CKE podał harmonogram egzaminu po szkole podstawowej w 2021 r. W terminie głównym egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony w maju 2021 r. To nowość - do tej pory egzamin odbywał się w kwietniu. Wyjątkiem był obecny rok, w którym z powodu epidemii koronawirusa egzamin ósmoklasisty został przesunięty aż na czerwiec. Sprawdźcie harmonogram egzaminu ósmoklasisty 2021. Będą też zmiany w arkuszach egzaminacyjnych. - Zakres przedmiotowy będzie ograniczony o ok. 20-30 proc. - zapowiedział minister edukacji Przemysław Czarnek. Są już projekty zmian.

Próbny egzamin ósmoklasisty 2021. Termin i harmonogram

Egzamin ósmoklasisty 2021. Nowe wymagania egzaminacyjne. Propozycje zmian MEN

Wymagania egzaminacyjne i arkusze zostaną zmienione - zdecydował minister edukacji. Przedstawiamy wstępne propozycje zmian w wymaganiach do egzaminu 8-klasisty z języka polskiego, matematyki i i języka obcego. Te zmiany nie są ostateczne i podlegają obecnie konsultacjom. Ostateczne decyzje zapadną w połowie grudnia. Sprawdźcie, jakie są propozycje MEN:

Zmiany w egzaminie 8-klasisty 2021. Konferencja ministra edukacji 19.11.2020

- Poprosiliśmy ekspertów, nauczycieli, przedstawicieli świata akademickiego oraz Centralną Komisję Egzaminacyjną, by z uwagi na ograniczenia, dokonali incydentalnej korekty podstaw programowych i na tej podstawie CKE opracuje arkusze egzaminacyjne z egzaminami, których zakres przedmiotowy będzie ograniczony o ok. 20-30 proc. - powiedział podczas konferencji prasowej 19.11.2020 r. minister edukacji Przemysław Czarnek.

Do 27 listopada br. zmiany będą konsultowane z nauczycielami. Materiały pojawią się na stronach ministerstwa. Po konsultacjach zostanie opracowana ostateczna wersja rozporządzenia, na podstawie której CKE będzie przygotowywać się do egzaminów.

Jakie zmiany w egzaminach proponuje MEN?

Najważniejsze zmiany egzaminy ósmoklasisty 2021:
1) w przypadku egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego:

 • zmniejszenie zakresu treści sprawdzanych w zadaniach egzaminacyjnych, np. ograniczona będzie liczba lektur obowiązkowych, formy wypowiedzi ograniczone zostaną do dwóch: rozprawka albo opowiadanie
 • zmniejszenie (o 5 pkt) liczby zadań do rozwiązania w pierwszej części arkusza egzaminacyjnego (czytanie ze zrozumieniem), przy zachowaniu pełnego czasu przeprowadzania egzaminu (120 minut)
 • możliwość odwołania się przez ucznia w wypracowaniu do wybranej lektury obowiązkowej, spełniającej warunki zadania (nie będzie wskazana lektura obowiązkowa, do której uczeń musiałby się odwołać )

2) w przypadku egzaminu ósmoklasisty z matematyki:

 • zmniejszenie zakres treści sprawdzanych w zadaniach egzaminacyjnych, np. ograniczono wymagania dotyczące m.in. własności figur geometrycznych na płaszczyźnie, geometrii przestrzennej, elementów statystyki opisowej
 • zmniejszeniu (o 5 pkt) liczby zadań do rozwiązania w arkuszu egzaminacyjnym, przy zachowaniu pełnego czasu przeprowadzania egzaminu (100 minut)
 • zmniejszenie liczby zadań otwartych do rozwiązania (w porównaniu do arkuszy z lat 2019–2020)

3) w przypadku egzaminu ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego:

 • zmniejszenie zakresu treści sprawdzanych w zadaniach egzaminacyjnych, np. obniżony zostanie ogólny oczekiwany poziom biegłości językowej (poziom A2)
 • zmniejszeniu (o 5 pkt) liczby zadań do rozwiązania w arkuszu egzaminacyjnym, przy zachowaniu pełnego czasu przeprowadzania egzaminu (90 minut)
 • ograniczeniu/dostosowaniu zakresu struktur gramatycznych (opublikowanych w Informatorach o egzaminie z poszczególnych języków)

Zmiany w egzaminie 8-klasisty 2021. Prace nad nowymi wymaganiami egzaminacyjnymi

Prace nad zmianami dotyczącymi egzaminu 8-klasisty i matury 2021 trwają od początku listopada 2020.

- Sytuacja, która miała miejsce już wcześniej, czyli strajk nauczycieli, okres pandemii w ubiegłym roku szkolnym i sytuacja w obecnym, skłaniały nas do decyzji, aby ten egzamin wyglądał inaczej niż w latach poprzednich. Szczegółowa analiza wyników również skłaniała do tego, żeby ten egzamin wyglądał inaczej – powiedział na początku listopada wiceminister edukacji Maciej Kopeć.

Jak podał wiceminister, zmiana ma dotyczyć przede wszystkim uwzględnienia tego, co nie mogło być zrealizowane podczas lekcji. Ta zmiana ma mieć charakter jednorazowy.

Prawdopodobnie w czwartek 19.11.2020 r. MEN ogłosi, że przedstawi do społecznych konsultacji efekty prac zespołów.

- Po zebraniu uwag, do końca grudnia br. przygotujemy ostateczny kształt wynikających z podstawy programowej wymagań egzaminacyjnych na rok szkolny 2020/2021. Na tej podstawie Centralna Komisja Egzaminacyjna opracuje arkusze egzaminacyjne – mówiła na początku listopada Anna Ostrowska, rzecznik prasowy MEN.

Kiedy egzamin ósmoklasisty 2021? Terminy

Szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE) 20.08.2020 r. ogłosił terminy egzaminu ósmoklasisty 2021: główny i dodatkowy.

 • Egzamin ósmoklasisty 2021. Termin główny – maj 2021 r.
 • Egzamin ósmoklasisty 2021. Termin dodatkowy – czerwiec 2021 r.

Egzamin ósmoklasisty 2021. Termin główny - harmonogram

Harmonogram egzaminu ósmoklasisty w terminie głównym w 2021 r. dla dzieci i młodzieży oraz w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze wiosennym

 • język polski – 25 maja 2021 r. (wtorek) – godz. 9:00
 • matematyka – 26 maja 2021 r. (środa) – godz. 9:00
 • język obcy nowożytny – 27 maja 2021 r. (czwartek) – godz. 9:00

Kiedy wyniki egzaminu ósmoklasisty 2021?

 • Termin ogłaszania wyników egzaminu ósmoklasisty: 2 lipca 2021 r.
 • Termin przekazania szkołom wyników, zaświadczeń i informacji: do 8 lipca 2021 r.
 • Termin wydania zdającym zaświadczeń oraz informacji: 9 lipca 2021 r.

Egzamin ósmoklasisty 2021. Termin dodatkowy - harmonogram

 • język polski – 16 czerwca 2021 r. (środa) – godz. 9:00
 • matematyka – 17 czerwca 2021 r. (czwartek) – godz. 9:00
 • język obcy nowożytny – 18 czerwca 2021 r. (piątek) – godz. 9:00

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie