Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Efekt morza da o sobie znać w najbliższych godzinach. Czym jest to zjawisko atmosferyczne?

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Bałtycki „efekt morza” wywołuje za linią brzegową intensywne opady śniegu. Nierzadko się wówczas zdarza, że w pobliżu morza zalega grubsza warstwa śniegu niż w rejonach podgórskich.
Bałtycki „efekt morza” wywołuje za linią brzegową intensywne opady śniegu. Nierzadko się wówczas zdarza, że w pobliżu morza zalega grubsza warstwa śniegu niż w rejonach podgórskich. Przemysław Świderski
Opady śniegu wystąpią w piątek 3 lutego oraz sobotę 4 lutego. Na wybrzeżu Zatoki Gdańskiej będziemy mieli do czynienia z tzw. efektem morza. Kierowcy muszą się przygotować na możliwe utrudnienia.

"Efekt morza". Czym jest? Jak wpłynie na pogodę na Pomorzu w najbliższych dniach?

Zima wróciła na terenie całej Polski, za co odpowiada nadciągający ze wschodu układ niskiego ciśnienia, o nadanym przez służby meteo imieniu "Pit". Prognozy przewidują w najbliższych godzinach opady śniegu, w połączeniu z silnymi podmuchami wiatru powodującymi zamiecie.

Równocześnie na wybrzeżu Zatoki Gdańskiej i Bałtyku przewidywany jest tzw. efekt morza (zwany także efektem jeziora).

Jak tłumaczył w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" Grzegorz Walijewski z IMGW, zjawisko to powstaje, gdy nad cieplejsze wody nadciągają zimne masy powietrza (w przypadku naszego regionu Europy, nadciągają one z Arktyki lub znad obszarów Rosji). Dochodzi wówczas do silnego parowania ponad akwenami wodnymi, co skutkuje powstawaniem zasobnych w wilgoć chmur.

ZOBACZ TAKŻE: Efekt morza: co to jest? Wpływ Bałtyku na pogodę zimą

Napływając nad ląd, oddają one ową wilgoć w postaci opadów. Im dalej od morskiego brzegu, opady związane z efektem morza są słabsze. Zjawisko to można obserwować na modelach pogodowych, zdjęciach radarowych w postaci "nawisu" lub klina, który wbija się od północy nad Zatokę Gdańską i część pomorskiego wybrzeża nad otwartym Bałtykiem.

W czasie takich zjawisk nadmorski pas województwa pomorskiego bywa jednym z najbardziej naśnieżonych miejsc w Polsce. Co ciekawe, zdarza się, że zimowemu efektowi morza towarzyszą wyładowania atmosferyczne. Bałtycki „efekt morza” dość rzadko daje o sobie znać w sezonie letnim. Niemniej warto dodać, że w sierpniu 2017 r. "efekt morza" w swojej letniej odmianie spowodował intensywne ulewy przetaczające się nad Pomorzem, skutkujące podtopieniami i zagrożeniem powodziowym w kilku gminach.

Jak kształtują się prognozy dla regionu na najbliższe godziny?

Dziś, w piątek 3 lutego, wg prognozy Piotra Kowalkowskiego z portalu Info Meteo Północ PL, trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość na pomorskich drogach. Najwięcej opadów spodziewanych jest od linii Hel, Elbląg , w kierunku zachodnim.

- W strefie śnieżyc i tuż przed nią obecny będzie silny wiatr powodujący zawieje i zamiecie śnieżne, powieje o prędkościach 50 - 60 km/h z sektora południowo wschodniego - podkreśla Piotr Kowalkowski. - Temperatura na Kaszubach, w Trójmieście, Powiślu Żuławach Wiślanych oscylować będzie w okolicach 0st.C. Około godziny 16:00 - 18:00 nad Pomorze nasunąć się powinno centrum niżu, w którym wyciszy się wiatr po to by następnie zmienić kierunek na północny. Opady śniegu powędrują wtedy nad centralne i południowo wschodnie województwa. W strefie rozpogodzeń, na Pomorzu, Warmii i Mazurach, temperatura nocą z piątku na sobotę osiągnie -1, -3st. C. Noc z soboty na niedzielę będzie mroźna już wszędzie, z dużą ilością przejaśnień i temperaturami oscylującymi na dwóch metrach w granicach -2, - 5st. C.

tekst alternatywny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Efekt morza da o sobie znać w najbliższych godzinach. Czym jest to zjawisko atmosferyczne? - Dziennik Bałtycki

Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto