Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Defibrylator w Nutricii Krotoszyn

Marcin Szyndrowski
Materiał sponsorowany
Od marca 2015 r. w Zakładzie Produkcyjnym NUTRICIA Krotoszyn przy ul. Kobylińskiej 37 znajduję się defibrylator. Urządzenie zostało umieszczone w budynku ochrony i jest ogólnie dostępne.

Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny AED to urządzenie, które pozwala na wykonywanie defibrylacji na etapie udzielania pierwszej pomocy. Defibrylacja polega na zastosowaniu impulsu elektrycznego prądu stałego w celu wygaszenia najpoważniejszych zaburzeń rytmu serca – migotania komór. Jest jedyną, a zarazem skuteczną metodą, zwiększającą szanse przeżycia podczas ciężkich zaburzeń pracy serca. Wykonana w ciągu 3 minut od utraty przytomności pozwala na przeżycie w 75% przypadków.
Defibrylatora może użyć lekarz, ale może go użyć osoba, która nie ma wykształcenia medycznego, a jedynie odbyła szkolenie z pierwszej pomocy (obejmujące podstawowe zabiegi resuscytacyjne i automatyczną defibrylację zewnętrzną).

Kiedy i jak używać AED?
Po podłączeniu elektrod do klatki piersiowej poszkodowanego (osoba nieprzytomna) defibrylator analizuje rytm serca i określa czy poszkodowany wymaga defibrylacji.
AED po uruchomieniu wykorzystuje komunikaty głosowe oraz rysunki w celu instruowania ratownika podczas reanimacji, która składa się z resuscytacji krążeniowo oddechowej i defibrylacji. Kiedy AED wykryje rytm serca wskazany do defibrylacji ładuje się i wydaje ostrzeżenie „nie dotykaj pacjenta, naciśnij przycisk defibrylacji” po wysłuchaniu tego komunikatu ratownik naciska przycisk defibrylacji.
Następnie AED wydaje polecenie wykonania reanimacji przez okres dwóch minut, po czym urządzenie wykonuje ponowną analizę rytmu serca.

Kilka bardzo ważnych zasad dotyczących użycia defibrylatora:
1. pierwsza elektroda zwykle powinna zostać naklejona poniżej lewej pachy, druga elektroda poniżej prawego obojczyka wzdłuż mostka
2. jeżeli poszkodowany ma wszczepiony rozrusznik serca, który zwykle widać pod skórą na klatce piersiowej poniżej obojczyka, elektrody należy przykleić obok lub poniżej rozrusznika
3. należy usunąć biżuterię, która mogłaby wejść w kontakt z elektrodami
4. wszystkie plastry i inne materiały znajdujące się na klatce piersiowej powinny zostać usunięte
5. mokrą klatkę piersiową należy wytrzeć ręcznikiem
6. poszkodowany nie może być dotykany podczas analizy rytmu serca jak również defibrylacji
7. przed wykonaniem defibrylacji należy odsunąć źródło tlenu od poszkodowanego, ponieważ wysokie stężenie tlenu może być niebezpieczne, w wypadku gdyby powstała iskra.
8. jeżeli owłosiona klatka piersiowa mogłaby utrudnić naklejenie elektrod należy ją ogolić lub obciąć nożyczkami

Dodatkowe wyposażenie defibrylatora to:
nożyczki – służą do rozcinania ubrania
maska ochronna – potrzebna do sztucznego oddychania
ręcznik – do wytarcia mokrej klatki piersiowej
żyletka – do wygolenia owłosionej klatki piersiowej

Kto jest narażony na Nagłe Zatrzymanie Krążenia? Co mówią Statystyki?
Każdy o każdej porze, dzieci, nastolatkowie, sportowcy, ludzie starsi są narażeni na nagłe zatrzymanie krążenia (NZK). Pomimo faktu że ryzyko NZK rośnie z wiekiem to duży procent ofiar są to osoby bez czynnika zwiększonego ryzyka. Prawdopodobieństwo jest zwiększone u osób z niedokrwienną chorobą serca, na którą cierpi 40% osób po 60. roku życia.

Co robić w przypadku Nagłego Zatrzymania Krążenia? I ile mamy czasu?
Defibrylacja jest jedynym udowodnionym sposobem na powrót rytmu bicia serca do normy. Wykonana w ciągu 3 minut od utraty przytomności pozwala na przeżycie w 75% przypadków. Po 10 minutach szanse przeżycia są znikome. Dlatego warto zapoznać się z działaniem urządzenia, warto też zdobywać umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej – sprawne i szybkie działanie może uratować czyjeś życie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto