Badmintonista z UKS Dwójka Bytów potrójnym medalistą krajowych mistrzostw

Maria Sowisło
W Gdyni Kosakowo odbył się Krajowy Turniej Otwartych Mistrzostw Gdyni w kategorii junior młodszy i młodzik młodszy w badmintonie. Paweł Szach do Bytowa przywiózł aż trzy złote medale.

W turnieju uczestniczyła spora grupa zawodników z całej Polski, szukając punktów do klasyfikacji Polskiego Związku Badmintona. Do udziału w rywalizacji zgłosiło się 142 zawodników. Do Gdyni trener bytowskich badmintonistów Jerzy Saldat zabrał 8 zawodników.
Najlepiej spisał się Paweł Szach w kategorii junior młodszy, który zagrał aż w trzech grach w grze pojedynczej, grze podwójnej i mieszanej, gdzie zdobył razem 3 złote medale.
I tak, w grze pojedynczej pokonał 5 rywali i w finale zmierzył się ze swoim partnerem z gry podwójnej Błażejem Lange z MKB Lednik Miastko w dwóch setach 21:18 i 21:10. W grze podwójnej z kolei w finale para Szach/Lange pokonali parę z UKS Akademia Badmintona Lublin Antoni Podkański i Szymon Wenerski w trzech setach 17:21, 21:17 i 21:17.
Trzeci swój złoty krążek zdobył Paweł Szach w grze mieszanej z Julią Bajerską (UKS Bursztyn) Gdańsk. W stawce 11 par w finale, para bytowsko-gdańska zagrała z parą z UKS Bliza Władysławowo Mateuszem Oberzig i Julią Piktel, pewnie pokonując w dwóch setach 21:12 i 21:8.
W tej samej kategorii i grze mieszanej medal brązowy zdobyła Karolina Brzozecka, grając z Maciejem Sztubińskim (UKS Bliza Władysławowo).
Kolejne dwa medale dla Bytowa zdobyła Aleksandra Treder w kategorii młodzik młodszy w grze pojedynczej i podwójnej, grając z Anną Lange (KS Badminton School Gdynia-Słupsk). W grze podwójnej para słupsko-bytowska nie miały sobie równych w grze podwójnej, zdobywając pewnie złoty medal, zaś w grze pojedynczej Ola w półfinale minimalnie przegrała z Antoniną Wnuk (KS Badminton School Gdynia/Słupsk) w trzech setach 19:21, 21:16, 19:21 i tym samym zdobyła brązowy medal.
Po raz pierwszy swoich sił w turnieju licencjonowanym przez PZBad. wystąpiła Michalina Kurkowska, będąc jeszcze jako 9-latka zagrała ze starszymi zawodniczkami o nawet 3 lata.

- Niestety w tym wieku widać jeszcze dużą różnicę i niestety musiała przeżyć trzy porażki z wyżej notowanym rywalkami z UKS Tornado Donaborów, UKS Kometa Sianów i ze zwyciężczynią całego turnieju Anną Lange z KS Badminton School Gdynia.

Mam nadzieję, iż takie turnieje będą tylko bardziej motywować do treningu Michalinę niż zniechęcać – mówi trener Jerzy Saldat.

W kategorii U11 Michalina Kurkowska i Szymon Sylka wystąpili również w bardzo mocnej stawce zawodników z niemal całej Polski. - Niestety jeszcze nie przyszedł na nich czas, aby zwyciężać ze starszymi i dłużej grającymi zawodnikami, chociaż Michalina Kurkowska wygrała jeden pojedynek zaś Szymon stawiał duży opór swoim zawodnikom, nawet wygrywając seta w pojedynkach z rywalami – mówi Jerzy Saldat trener UKS Dwójka Bytów.
W tym roku kalendarzowym plany trenera i klubu są dwa występy na Grand Prix Polski w Imielinie woj. śląskie oraz w Krajowym Turnieju w Solcu Kujawskim.