Badmintoniści z Miastka i Bytowa przywieźli ze Słupska worek medali

Maria Sowisło
Epidemia koronawirusa trochę krzyżuje wyjazdowe plany zawodników UKS „Dwójka” w Bytowie i Miasteckiego Klubu Badmintona „Lednik”. Jeśli już jednak uda się wyjechać, zdobywają medale, tak jak podczas Krajowego Turnieju Badmintona w Słupsku.

W minioną sobotę 17 października 2020 r. Słupsk był organizatorem Krajowego Turnieju w badmintona w kategorii junior młodszy i młodzik młodszy zaliczany do klasyfikacji Polskiego Związku Badmintona. Dla trenera Jerzego Saldata i jego zawodników był to - po turnieju w Miastku - drugi start w nowym sezonie. Do Słupska przyjechało 54 zawodników z 9 klubów z czerech województw.

- Zawodnicy muszą uczestniczyć w takich punktowanych turniejach i zbierać punkty do klasyfikacji ogólnej PZBad. w każdej kategorii wiekowej, aby na wiosnę zagrać w Mistrzostwach Polski. Super sprawa, że takie turnieje są organizowane w naszym województwie, gdyż nie trzeba daleko jeździć np. na południe Polski

– nie kryje zadowolenia trener bytowskich badmintonistów Jerzy Saldat. - W następny weekend ponownie nasza reprezentacja badmintonistów rusza na Grand Prix Polski do Sianowa i będzie walczyć o punkty w kategorii junior młodszy i młodzik młodszy. Szkoda, że kwarantanny związane z koronawirusem przeszkadzają niektórym zawodnikom w uczestniczeniu w tych turniejach. Z moich zawodników z tego powodu nie pojechały do Słupska trzy osoby – przyznaje trener Saldat.

Ponownie, jak tydzień temu (trzy złote medale) bardzo dobrze zaprezentował się Paweł Szach w kategorii junior młodszy, grając w trzech finałach. Tym razem zdobył dwa złote medale w grze pojedynczej, grze w finale pokonał Błażeja Lange z MKB Lednik Miastko po bardzo zaciętym pojedynku, zwłaszcza w trzecim secie i trwającym ponad 38 minut (11:21, 21:8 i 30:28). Drugi swój złoty krążek w tym turnieju Paweł zdobył w grze podwójnej grając wspólnie z Błażejem Lange z Miastka, pokonując 4 inne pary startujące w turnieju.

Trzeci medal ale tym razem koloru srebrnego Paweł zdobył wspólnie z koleżanką klubową Izabelą Szlachetką, gdzie minimalnie przegrali w trzech setach z parą Błażej Lange (MKB Lednik Miastko) i Martyną Tatarek (KS Badminton Kobierzyce) 21:18, 20:22 i 16:21, pojedynek trwał 44 minuty. Również brązowy medal w grze mieszanej zdobyła Karolina Brzozecka z UKS „Dwójka” Bytów , grając z partnerem z UKS Bliza Władysławowo Maciejem Sztubińskim.

Natomiast Izabela Szlachetka zdobył swój drugi medal koloru brązowego w grze podwójnej juniorów młodszych w parze z Julią Piktel (UKS Bliza Władysławowo). W tej samej kategorii i również w grze podwójnej wystąpiła Karolina Brzozecka, która zagrała wspólnie z Hanią Bublewicz z MKB Lednik Miastko, zdobywając srebrny medal.

W kategorii młodzik młodszy wystąpiło z UKS „Dwójka” Bytów 5 zawodników, zdobywając 5 medali (1 złoty, 2 srebrny i 2 brązowe)

.

Złoty medal w grze podwójnej zdobyła Aleksandra Treder, grając wspólnie z Anią Lange ze Słupska ale reprezentująca KS Badminton School Gdynia pokonując w finale parę Marta Czajka (Władysławowo) i Antoninę Wnuk (KS Badminton School Gdynia) 22:20, 19:21 i 21:11.
Zaś srebrne medale ze Słupska do Bytowa zabrali w grze pojedynczej Aleksandra Treder oraz w grze mieszanej Magdalena Krüger z Kryspinem Garskim (oboje z UKS „Dwójka” Bytów).

Natomiast brązowe krążki przypadły w grze podwójnej młodzików młodszych dziewcząt Natalii Kosmacińskiej grającej wspólnie z koleżanka klubową Julią Fabiszewskiej.

Drugi medal brązowy przypadł Kryspinowi Garskiemu w grze pojedynczej.

Ogólnie z Krajowego Turnieju dla juniorów młodszych i Młodzików Młodszych w badmintonie, 8 zawodników z UKS „Dwójka” Bytów zdobyło 11 medali. Mogło być jeszcze więcej ale niestety kwarantanna pozostawiła niektórych zawodników z Bytowa w domu i bardzo martwi ten fakt trenera bytowskich badmintonistów Jerzego Saldata a już za tydzień Grand Prix Polski w Sianowie.

Gra podwójna chłopców
I miejsce – Paweł Szach z Błażejem Lange (MKB Lednik Miastko)
Gra podwójna dziewczyn
II miejsce – Karolina Brzozecka z Hanią Bublewicz (MKB Lednik Miastko)
III miejsce – Izabela Szlachetka z Julią Piktel (UKS Bliza Władysławowo)
Gra mieszana
II miejsce – Paweł Szach z Izabelą Szlachetka
III miejsce – Karolina Brzozecka z Maciejem Sztubińskim (UKS Bliza Władysławowo)

Młodzik Młodszy

II miejsce – Aleksandra Treder
5-8 miejsce – Julia Fabiszewska
9-12 miejsce – Magdalena Küger i Natalia Kosmacińska
III/IV miejsce – Kryspin Garski
I miejsce – Aleksandra Treder z Anią Lange (KS Badminton School Gdynia)
III/IV miejsce – Natalia Kosmacińska z Julią Fabiszewską

II miejsce – Kryspin Garski z Magdaleną Krüger

LIGA BADMINTONOWA dla najmłodszych w Słupsku.

Natomiast w niedzielę 18 października 2020 r. odbył się również w Słupsku turniej dla początkujących młodych zawodników, którzy dopiero zaczynają swoja przygodę z badmintonem i nie posiadają jeszcze licencji Polskiego Związku Badmintona. I tam również nie zabrakło zawodników z Bytowa.

- Moi zawodnicy dopiero uczą się gry w badmintona i dla nich taki turniej w Słupsku, gdzie mogą zagrać z rówieśnikami z innych klubów to wielkie przeżycie

– mówi trener Jerzy Saldat.

W kategorii dla 11-latków (U11) wystąpiło 8 zawodników z tego 4 z Bytowa, Pojedynki rozgrywane były systemem grupowo – pucharowym. Najpierw zawodnicy grali w dwóch grupach czteroosobowych a następnie pucharowo o konkretne miejsca. Najlepiej spisał się w tej kategorii wiekowej bytowianin Szymon Sylka, który minimalnie przegrał pojedynek o trzecie miejsce z zawodnikiem ze Słupska. W turnieju w Słupsku zagrali również w tej kategorii wiekowej Hubert Bober, Michał Ślepy oraz Olaf Stencel. Zaś w kategorii wiekowej do 9 lat Julian Bober zajął III miejsce. Oczywiście organizatorzy nagrodzili wszystkich uczestników pamiątkowymi medalami.