Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

8 kilometrów wiedzy. W Brzeźnie Szlacheckim otwarto ścieżkę przyrodniczo-historyczną (WIDEO)

Sylwia Lis
Sylwia Lis
Wideo
od 16 lat
To ścieżka, która edukuje przyrodniczo, uczy historii i promuje aktywny wypoczynek. W Brzeźnie Szlacheckim powstała trasa edukacyjno-przyrodnicza "Brzeźno Szlacheckie i okolice - przyroda i historia". Liczy 8 kilometrów i można ją pokonać pieszo lub rowerem.

Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza "Brzeźno Szlacheckie i okolice - przyroda i historia" została uroczyście otwarta.
To wydarzenie rozpoczęło się w szkole od prezentacji stanowisk ścieżki połączonej z występami uczniów. Następnie dokonano symbolicznego otwarcia przez przecięcia wstęgi na tablicy numer 1 przez sponsorów i partnerów projektu. Później zgromadzeni przeszli do stanowiska 6., oglądając mijane tablice. Tam nad brzegiem malowniczego Gwieździńca przy pięknej słonecznej pogodzie odbył się piknik, na którym nie zabrakło kaszubskich śpiewów przy akompaniamencie akordeonu, na którym grał Grzegorz Wantoch Rekowski

Szkoła wygrała konkurs

Ścieżka zaprasza do aktywnego spędzania czasu i poznawania historii, przyrody i kultury Gochów. - Wszystko zaczęło się od konkursu ogłoszonego przez fundację Lafarge dotyczącego projektów na rzecz lokalnej społeczności - mówi Anna Borchardt, dyrektor szkoły w Brzeźnie Szlacheckim. - Znaleźliśmy się pośród 21 laureatów i otrzymaliśmy 20 tysięcy złotych. Ostro wzięliśmy się do pracy i pozyskaliśmy resztę sponsorów. W rezultacie powstała 8-kilometrowa ścieżka przyrodniczo-historyczna.

Andrzej Lemańczyk, wójt Lipnicy twierdzi, że na Gochach nie ma zbyt wielu ścieżek tym bardziej cieszy się z powstania trasy w Brzeźnie Szlacheckim. - Przyczyni się to promocji naszego regionu - mówi wójt.

O ścieżce

Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza „Brzeźno Szlacheckie i okolice – przyroda i historia” prezentuje naturalne, historyczne i kulturowe walory terenu. Trasa ścieżki wiedzie szosą i drogami gruntowymi (poza odcinkiem między punktem 5. i 6.), można ją pokonać pieszo lub rowerem. Długość ścieżki prowadzącej przez Brzeźno Szlacheckie wokół jeziora Gwieździniec to blisko 8 kilometrow. Na trasie znajduje się 14 stanowisk dydaktycznych z tablicami informacyjnymi. Każda tablica zawiera tematyczne wiadomości uzupełnione zdjęciami lub grafiką, dodatkowe informacje ukryte są pod kodem QR. Przewodnikami po ścieżce są dzieci w strojach kaszubskich. Ich zdjęcia - najczęściej w sąsiedztwie cytatów z literatury kaszubskiej - znajdują się na każdej z tablic.

Początek ścieżki znajduje się przy Zespole Szkół im. Jana III Sobieskiego w Brzeźnie Szlacheckim. Pierwsza tablica zawiera podstawowe informacje o ścieżce i o Brzeźnie Szlacheckim (1. POCZATEK ŚCIEŻKI – MAPA ŚCIEŻKI, INFORMACJE OGÓLNE). Zachęca do spaceru po ścieżce słowami pieśni Jana Trepczyka: Mòje stronë, mòje stronë, są nôlepszé z wszëtczich strón. Móm w nich kwiatë, wòdë, lasë, w pòlu rosce żëtny plón…

Tablica 2. (KOŚCIÓŁ PW. ŚW. KATARZYNY I POMNIK KASZUBI POD WIEDNIEM) umieszczona jest w centrum wsi – blisko kościoła, przy obelisku „Kaszubi pod Wiedniem”. Informuje o historii świątyni oraz o związkach miejscowości z Wiktorią Wiedeńską (lokalne dawne przekazy oraz współczesne inscenizacje).

Kolejna tablica (3. POGRANICZNICY I DĘBY PAMIĘCI) przy pomniku pograniczników i Dębach Pamięci (u zbiegu dróg do Miastka, Bytowa i Prądzony) poświęcona jest przedwojennym policjantom i strażnikom granicznym pracującym na Gochach. Zawiera również informację o lokalnych obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Tablica 4. (KAMIENIE PAMIĘCI. PUNKT WIDOKOWY) zlokalizowana jest przy ul. Ks. F. Gabrycha w pobliżu miejscowego cmentarza. Na cmentarzu znajdują się kamienie pamięci poświęcone ofiarom II wojny światowej z cytatem kard. S. Wyszyńskiego: Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie. Jedną z ofiar II wojny światowej jest też ks. F. Gabrych - przed wojną proboszcz w Brzeźnie Szlacheckim, zginął w obozie koncentracyjnym w Dachau. Ta tablica pokazuje również walory naszego terenu, znajduje się tu naturalny punkt widokowy, z którego można obserwować panoramę terenów wokół Brzeźna (m.in. Łysą Górę – najwyższe wzniesienie w okolicy oraz jeziora: Wilczywk, Brzezinek Mały, Brzezinek Duży).

Za wsią, przy drodze w kierunku Prądzony jest stanowisko 5. ODKRYWKA – BUDOWA GEOLOGICZNA, która poświęcona jest okolicznym glebom – słabym rolniczo, ale bogatym w piaski i żwiry (goskie złoto). Obok znajduje się odkrywka terenu pokazując profil glebowy.

Obok odkrywki trzeba zejść w dół do jeziora Gwieździniec. Przy jego brzegu usytuowane jest stanowisko 6. JEZIORO GWIEŹDZINIEC – BOGACTWO EKOSYSTEMU. Tablica prezentuje faunę i florę jeziora w języku polskim i kaszubskim (podobnie jak inne tablice przyrodnicze).

Na skraju lasu stoi tablica 7. przedstawiająca funkcję i ochronę przeciwpożarową lasu. Warto pamiętać, że województwo pomorskie to jedno z trzech najbardziej zalesionych województw, a wieża obserwacyjna w Osusznicy jest jedną z najwyższych wież obserwacyjnych w Polsce.

Również przy terenie leśnym znajduje się stanowisko 8. opisujące faunę miejscowych lasów (LAS – ŚWIAT ZWIERZĄT).

Między jeziorami Gwieździniec i Gwiazdy stoją dwie tablice. Pierwsza z nich (9. BRZEZIŃSKI MŁYN I DUŻA GWIAZDA) przybliża historię i przyrodę tego miejsca, zawiera też – w nawiązaniu do zagrody FALK - informacje o kaszubskiej architekturze. Tablica 10. JĘZYK I KULTURA KASZUBÓW prezentuje grupę etniczną Kaszubów oraz lokalną grupę Gochów. Znajdziemy tu kaszubskie symbole, informacje języku kaszubskim, o kaszubskiej muzyce i sztuce. Tablica uzupełniona jest m.in. zdjęciami szkolnego zespołu regionalnego z brzeźniańskiej szkoły.

Stanowisko 11. To LAS – FLORA (WARSTWY LASU). Reprezentatywna roślinność poszczególnych warstw podpisana jest również po kaszubsku. Poznamy tu także fazy życia lasu.

Między polami umieszczona jest tablica 12. POLA – UPRAWY, PTAKI, SZKODNIKI. Tu również wszelkie podpisy pod zdjęciami są dwujęzyczne.

Przedostatnie stanowisko znajduje się przy przydrożnym krzyżu i starym, poniemieckim cmentarzu (13. CMENTARZ PONIEMIECKI). Możemy tu poznać m.in. ewangelicką historię terenu.

Ostatnia tablica umieszczona została na skraju alei lipowej, posadzonej w 250. Rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej (14. ALEJA LIPOWA). Informuje ona o wydarzeniach z 1933 roku, tradycji sadzenia lip oraz o związkach miejscowej szkoły z Janem III Sobieskim. Aleją lipową dochodzimy do punktu wyjścia – tablica nr 1 przy szkole.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 8 kilometrów wiedzy. W Brzeźnie Szlacheckim otwarto ścieżkę przyrodniczo-historyczną (WIDEO) - Głos Pomorza

Wróć na miastko.naszemiasto.pl Nasze Miasto