Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Silny wiatr na Pomorzu. Połamane drzewa, przygniecione auta [WIDEO, ZDJĘCIA]

red.
Połamane drzewo na Morenie
Połamane drzewo na Morenie Przemek Świderski
Powalone drzewa i niesprzyjające warunki atmosferyczne utrudniają kierowcom swobodne poruszanie się po drogach Pomorza.

Aktualizacja, godz. 17.30

Z godziny na godzinę powiększa się liczba interwencji strażaków związanych ze skutkami silnego wiatru. Od północy było ich już 223.

W ciągu ostatniej 1,5 godziny strażacy wyjeżdżali do nadłamanych konarów i połamanych gałęzi drzew. Interweniowali m. in. w Gdyni przy ul. Bohaterów Starówki Warszawskiej, w Liniewie (powiat kartuski), w Mieroszynie (pow. pucki), W Sopocie przy ul. Króla Jana Kazimierza, Piasecznie (pow. tczewski), Stężycy (pow. kartuski) czy w Redzie przy ul. Obwodowej.

Aktualizacja, godz. 16.10

W Gdyni jak do tej pory wiatr nie wyrządził większych szkód. Straż Pożarna interweniowała w nocy 17 razy i były to głównie zadania polegające na usuwaniu zwalonych konarów.

Z powodu tzw. cofki, fale morskie podmyły ujście rzeki Kaczej w Orłowie, spowodowało to osunięcie terenu w okolicy Tawerny Rybackiej. Jednak budynek nie jest bezpośrednio zagrożony. Na miejscu pracują służby Straży Pożarnej, Zarządu Dróg i Zieleni i Urzędu Morskiego.

Aktualizacja, godz. 15.50

Piotr Kowalczuk informuje o utrudnieniach na ulicy Kartuskiej w Gdańsku - "sygnalizator przegrał z wiatrem".

Aktualizacja godz.. 15.00
Do godziny 15.00 pomorscy strażacy odnotowali 191 interwencji. Jeden z najpoważniejszych sygnałów trafił do nich przed godziną 14. Runęło wówczas rusztowanie przy Przychodni na gdańskiej Morenie. Konstrukcja zawaliła się na 6 samochodów osobowych. Na szczęście w zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Na miejscu operowały 2 zastępy straży pożarnej, jednak przed godziną 15. działania zostały zakończone.(wie)

Aktualizacja godz.. 14.30
Komunikat Miejskiego Sztabu Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku
Złamane konary drzew, zerwane dachówki, wybite okna i wywrócone rusztowanie we Wrzeszczu – to dotychczasowy bilans wichury, która trwa w rejonie Trójmiasta. O godz. 13.00 w siedzibie MSZK odbyło się spotkanie sztabu kryzysowego, podczas którego służby miejskie raportowały sytuację w Gdańsku.

Z danych przedstawionych podczas spotkania wynika, że bilans strat w mieście jest niewielki. Straż Pożarna i Policja przyjmują głównie zgłoszenia o złamanych konarach. Komunikacja miejska kursuje bez opóźnień. Nie ma też większych przerw w dostępie do energii elektrycznej (zdarzają się lokalne awarie, które usuwane są na bieżąco). Sytuację w mieście monitorują m.in. pracownicy Gdańskich Melioracji, ZDiZ, a także Strażnicy Miejscy. Oczywiście działa również miejskie centrum monitoringu i Dyżurny Inżynier Miasta.

Ze względu na wysoki stan wody w Zatoce Gdańskiej, wiatr i fale zamknięte zostało wejście na molo w Brzeźnie. Służby zabezpieczyły też wejście na tzw. dolny taras nabrzeża Motławy w centrum Miasta. Nadal obowiązuje zakaz wstępu do parków i na cmentarze.
Zgodnie z najnowszymi prognozami pogodowymi silny wiatr będzie utrzymywał się aż do jutra. Dopiero jutro wieczorem zacznie słabnąć.

Aktualizacja godz.. 14.00
Trwa narada Miejskiego Sztabu Zarządzania Kryzysowego - pisze na facebooku prezydent Gdańska Paweł Adamowicz - Służby raportują co dzieje się w mieście w związku z bardzo silnym wiatrem. Na razie bilans strat to zerwane dachówki, wybite okna, uszkodzone auta, wywrócone rusztowanie w Gdańsku Wrzeszczu i połamane konary drzew. Prosimy o nie wchodzenie na molo w Brzeźnie i na dolny taras nabrzeża przy Motławie. Oczywiście nie parkujmy aut pod drzewami, jeśli nie musimy nie wychodzimy z domu. Zamknięte dla odwiedzających są parki i cmentarze.

Aktualizacja godz.. 13.00
Jak dotąd służby na Pomorzu od północy zarejestrowały 170 interwencji związanych z silnym wiatrem. Na szczęście nikomu nic się nie stało, jednak niepokojących sygnałów przybywa, oficer dyżurny do bilansu strat będącego efektem wichury dodaje drzewo, które runęło na samochód osobowy na ul. Fahrenheita w Gdyni.

ZOBACZ, jakie szkody zrobiła wichura w powiecie puckim.

Aktualizacja godz.. 12.00
Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego radzi co powinniśmy zrobić, żeby zminimalizować szkody związane z wichurą? A więc:

- słuchaj prognoz pogody i komunikatów lokalnych mediów
- unikaj przebywania na otwartej przestrzeni; najlepiej szukaj schronienia w budynku
- w mieszkaniu i domu zamknij okna i sprawdź ich zamknięcia (w razie konieczności odpowiednio je zabezpiecz)
- z balkonu, tarasu, podwórka i obejścia usuń (lub zabezpiecz) przedmioty, które mogłyby zostać porwane przez wiatr (donice, suszarki do prania, karmniki, meble itp.)
- silny wiatr grozi zerwaniem linii wysokiego napięcia i brakiem dostaw prądu – miej w domu świece z zapałkami, latarkę na dynamo lub na baterie, radio na baterie, zapasowe baterie; naładuj telefony komórkowe
- postaraj się nie stać pod drzewami, nie podchodź blisko budynków, nie zatrzymuj się pod trakcjami elektrycznymi, szyldami, tablicami reklamowymi, rusztowaniami itp.
- nie parkuj pojazdów w pobliżu drzew, rusztowań, stalowych konstrukcji, tablic reklamowych, trakcji elektrycznych itp.
- podczas jazdy samochodem zachowaj szczególną ostrożność przy wyjeżdżaniu na otwartą przestrzeń z drogi osłoniętej ekranami, budynkami lub drzewami
- zapewnij bezpieczeństwo zwierzętom, które trzymasz na dworze, zamknij je w odpowiednio przygotowanych pomieszczeniach
- pamiętaj, że podczas silnego wiatru temperatura odczuwalna jest o kilka stopni niższa niż ta, którą wskazuje termometr

Telefony alarmowe w razie niebezpieczeństwa:

112 – numer alarmowy
999 – Pogotowie Ratunkowe
998 – Straż Pożarna
997 – Policja

58 778 60 00 - Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego
58 524 45 00 - dyżurny Inżynier Miasta
986 - dyżurni Straży Miejskiej

Aktualizacja godz.. 10.30

Od północy zanotowaliśmy łącznie 111 zdarzeń – informuje oficer dyżurny Wojewódzkiego Sztabu Koordynacji Ratownictwa. - Najwięcej na terenie Gdańska - 24, w powiecie puckim czternaście, trzynaście w powiecie gdańskim i dziewięć w Wejherowie .

Jak słyszymy, szczęśliwie jak dotąd wskutek wichury nikt nie ucierpiał. Rosną jednak straty materialne powodowane przez silny wiatr. Zgłoszenia dotyczą m.in. powalonych drzew i uszkodzonych banerów reklamowych. W pow. puckim ok. godz. 9.30 w miejscowości Pogórze podmuch zerwał dach w budynku gospodarczym powodując zniszczenia 2 samochodów osobowych, na ul. Mazurskiej w Gdańsku zagrożenie spowodowały z kolei obluzowane deski na jednym z dachów, a na ul. Chylońskiej w Gdyni strażacy usuwali gałęzie blokujące ruch.( wie)

Środa, godz.9.10
Nowy Dwór Gdański. Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy. Cofka się utrzymuje
Stan pogotowia przeciwpowodziowego ogłoszono na terenie powiatu nowodworskiego. Zjawisko cofki, wg prognoz, ma się utrzymywać do czwartku rano.
Woda w żuławskich rzekach osiągnęła poziom stanów alarmowych. Wszystko z powodu utrzymującego się od wtorkowej nocy północno-wschodniego wiatru, który wpycha do lokalnych akwenów wodę z Bałtyku i Zalewu Wiślanego. To właśnie tzw. cofka.
TUTAJ czytaj więcej.

Środa, godz. 8.30
Nowy komunikat IMGW.

Prognozowany i obserwowany silny wiatr o średniej prędkości od 50 km/h do 65 km/h, w porywach do 95 km/h, w strefie brzegowej możliwe porywy do 100 km/h, z północy i północnego wschodu. W czwartek rano stopniowe słabnięcie prędkości wiatru.

Wideo: TVN Meteo Active

Wichura uszkodziła dolne pokłady molo w Sopocie [WIDEO, ZDJĘCIA] [/

[email protected]

Wtorek, aktualizacja godz. 21.50
Urząd Morski w Gdyni ogłosił pogotowie przeciwsztormowe. Podwyższono stopnia ostrzeżenia meteorologicznego o sztormie na trzeci, najwyższy stopień.
Przypomnijmy, że gwałtowne fale zniszczyły dolny taras molo w Sopocie.

Aktualizacja godz. 19.30
Zagrożenie przekroczenia stanów alarmowych w rzekach na Żuławach, wiatrołomy na szosach – taka jest obecnie sytuacja w związku z silnym wiatrem. Może być coraz gorzej. Bardzo źle jest na morzu. Polacy ocalili łotewski statek towarowy Rix Star.

Statek borykał się z olbrzymimi kłopotami – dowiedzieliśmy się od Wojciecha Paczkowskiego - inspektora operacyjnego Morskiego Centrum Koordynacji Ratownictwa Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR w Gdyni.
Rix Star „szedł” z Estonii do Obwodu Kaliningradzkiego w Rosji. Zepsuł mu się silnik. Jednostka bez napędu, dryfowała po Bałtyku. Silny wiatr wypchnął ją z rosyjskiej części Bałtyku na nasze terytorium morskie.

Statek niebezpiecznie zbliżał się do brzegu Półwyspu Helskiego. Na pomoc wyruszył holownik Polskiego Ratownictwa Okrętowego. Udało się wziąć pechowy statek na hol, gdy był zaledwie około 5 mil morskich od brzegu w rejonie Chałup.

Rix Star jest teraz prowadzony do Gdańska. Operację tę wykonuje holownik Agat. W porcie będą za kilka godzin.

Aktualizacja
Instytut Meteorologii wydał ostrzeżenie o silnym wietrze, który może występować we wtorek - w porywach może osiągać nawet do 80km/h, a w środę nawet do 95km/h.

Służby we wtorek interweniowały m.in. w Ustce.
- Odebraliśmy zgłoszenie o godzinie 14.48, chodziło o powalone drzewo. Na miejscu jest jeden zastęp - mówi dyżurny WSKR.

[sc][a]https://gdansk.naszemiasto.pl/pogoda-na-pomorzu-we-wtorek-4-pazdziernika-wiatr-do-80km-h/ar/c8-3876243">Będzie wiało nawet do 80 km/godz.[/a][/sc]

Utrudnienia w ruchu w związku z konarami drzew były również m.in. w Kwidzynie (ul. Sportowa). Tam jednak udało się już uprzątnąć zwalające drogę fragmenty.

Na stronach Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego pojawiły się ostrzeżenia meteo na dzisiejszą noc i jutrzejszy dzień:
Ostrzeżenie meteorologiczne Nr 109

Zjawisko/stopień zagrożenia: Sztorm/2
Obszar: strefa brzegowa - część wschodnia
Ważność (cz. urz.): od godz. 20:02 dnia 03.10.2016 do godz. 22:00 dnia 04.10.2016
Przebieg: Wiatr północno-wschodni 7 do 9 w skali B.

Ostrzeżenie meteorologiczne Nr 62
Zjawisko/stopień zagrożenia: Silny wiatr/1
Obszar: województwo pomorskie - subregion nadmorski
Ważność (cz. urz.): od godz. 22:00 dnia 03.10.2016 do godz. 15:00 dnia 06.10.2016
Przebieg: Prognozowany silny wiatr o średniej prędkości od 45 km/h do 60 km/h, w porywach do 80 km/h, w środę przejściowo wzmagający się na 50 km/h do 65 km/h, w porywach do 90 km/h, z północy i północnego wschodu. W środę możliwe pojedyncze porywy wiatru
do 95 km/h.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska(%): 85 proc.
Źródło:IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni

Przy wietrze o sile od 7 do 9 w skali Beauforta drzewa mogą być wyrywane z korzeniami. Poważne zniszczenia mogą dotknąć także lekkie konstrukcje.

Konrad Kędzior/Bałtycka TV

[sc]Czekamy także na WASZE zdjęcia z Pomorza. Przysyłajcie foty ilustrujące szkody, jakie wyrządza wichura.[/sc]
Czekamy pod adresem: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto