Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miastko. Stowarzyszenie Mój dom - Nasza Przestrzeń blokuje powstanie farm wiatrowych

Mateusz Węsierski
Mateusz Węsierski
Tadeusz Ciemnoczołowski zapewnia, że przeciwnicy racji nie mają
Tadeusz Ciemnoczołowski zapewnia, że przeciwnicy racji nie mają Mateusz Węsierski
Powstanie farm wiatrowych w gminie Miastko może nie być takie łatwe, jak się wydawało. Spokój społeczny wobec tych inwestycji przerwali działacze bytowskiego stowarzyszenia "Mój dom - nasza przestrzeń".

W dorobku mają już oprotestowanie wiatrakowych planów zagospodarowania przestrzennego w gminach Borzytuchom i Tuchomie. Widząc, że Miastko chce zezwalać na takie inwestycje w rejonie Słosinka, Piaszczyny i Wałdowa, wzięli się za wykrywanie nieprawidłowości w miasteckich projektach planów. Próbowali nawet przekonać radnych, by nie przyjmowali wadliwych - ich zdaniem - uchwał. Radni ich nie posłuchali i na sesji 25 stycznia "wiatrakowe" uchwały zatwierdzili. Władze Miastka mogą się teraz spodziewać zaskarżenia tej decyzji, co przyblokuje budowę farm wiatrowych.

- W studium nie określono granic planu miejscowego przeznaczonego pod elektrownie wiatrowe o mocy powyżej 100 kW, tym samym brak jest podstawy do stwierdzenia zgodności ustaleń planu z ustaleniami studium - napisał Roman Kalisz, członek stowarzyszenia "Mój dom - nasza przestrzeń" w piśmie skierowanym do miasteckich radnych.

Wychwycił on też rzekomy brak zgodności projektu planu z prognozą oddziaływania na środowisko i opiniami państwowego inspektora sanitarnego. Chodzi o to, że w projekcie planu przewidziano elektrownie o mocy 3 MW i wysokości 125 m. Tymczasem z inspektorem sanitarnym ustalano parametry dla turbin o mocy 2,5 MW.

- Jest oczywiste, że rozkłady natężeń dźwięku dla parametrów ustalonych w planie (moc turbiny 3 MW i wysokość masztu 125 m.) będą inne jak dla turbin o mocy 2,5 MW - zauważa Roman Kalisz.

Przeczytaj też o wiatrakowej debacie w gminie Kołczygłowy

Działacze stowarzyszenia wezwali radnych do odrzucenia projektów uchwał, ale radni ich nie posłuchali. Bardziej przekonały ich słowa urzędowego planisty Tadeusza Ciemnoczołowskiego.

- Były trzy tygodnie na zgłaszanie uwag. Żadne nie wpłynęły, a uchwała spełnia wszystkie wymogi. W narodowej naturze jest to, że nie korzystamy z prawa. To robienie awantury w nieodpowiednim momencie - komentuje Ciemnoczołowski.

- Uchwała faktycznie przeszła procedurę wynikającą z ustawy, ale w dalszym ciągu zawiera błędy. Radni posiadając taką wiedzę powinni działać w zgodzie z własnym sumieniem - ripostował Kalisz.

Wbrew nadziejom działaczy stowarzyszenia radni zaakceptowali "wiatrakowe" uchwały.

- Dla mnie dziwne jest to, że mieszkańcy naszej gminy w ustawowym terminie nie wnieśli sprzeciwów, a czyni to ktoś z zewnątrz - komentuje Roman Ramion, burmistrz Miastka.

Oprócz uchwalenia zupełnie nowego planu dla rejonu Słosinko, zaktualizowano dokumenty dla Piaszczyny i Wałdowa. Dopisano w nich, że na tym terenie może też powstać farma fotowoltaiczna.

Miastko ma być kolejną gminą, po Tuchomiu i Borzytuchomiu, która chce ulokować u siebie elektrownie wiatrowe. W okolicach Słosinka ma powstać maksymalnie pięć wiatraków. W tzw. obszarze ochronnym istniał będzie zakaz zabudowy mieszkaniowej. Elektrownie mogą mieć do 175 metrów wysokości (maksymalna wysokość łopaty wirnika) i mieć moc do 3 MW. Podobne instalacje planowane są w rejonie Piaszczyny i Wałdowa.

Natomiast w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym toczy się spór o wybudowanie dziewięciu farm wiatrowych, pięciu w gminie Tuchomie i czterech w gminie Borzytuchom. To sukces przeciwników elektrowni wiatrowych zrzeszonych w organizacji "Mój dom - nasza przestrzeń".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miastko.naszemiasto.pl Nasze Miasto