Koncert dla Martynki. Potrzebna rehabilitacja

Martyna Stankowiak wymaga kosztownej rehabilitacji. To dlatego 5 kwietnia w miasteckim kinie organizowany jest dla niej specjalny koncert (© Mateusz Węsierski)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Martynkę Stankowiak z Miastka ostatni raz odwiedziliśmy 7 lat temu. Od tamtej pory zmieniło się tylko jedno. Wtedy miała 1,5 roczku, a teraz już 8 lat. Stan zdrowia pozostaje ten sam. Martynka jest chora na bardzo rzadką, nieuleczalną genetyczną chorobę zwaną zespołem Angelmana. Wymaga kosztownej rehabilitacji. To dlatego 5 kwietnia w miasteckim kinie organizowany jest dla niej specjalny koncert. Chociaż według rodziców bardziej przydałaby się stała pomoc od państwa, o co walczą zgromadzone w Sejmie kobiety.

- Gdyby do Warszawy nie było tak daleko, to siedziałabym tam razem z nimi - deklaruje Alina Stankowiak, matka dziewczynki.

Nieuleczalne schorzenie wykryto w wieku 9 miesięcy. Choroba polega na ubytku w chromosomie numer 15. Takie dziecko żyje w swoim świecie. Nie nawiązuje kontaktu wzrokowego, a szczególne jest, że w miarę upływu czasu ma nieoczekiwane napady śmiechu lub płaczu. Objawem tej choroby jest też padaczka i opóźnienie psychoruchowe. Rodzina część kosztów leczenia pokrywa z kilkusetzłotowego zasiłku, ale nie wystarcza to na pełną rehabilitację.

- Terapia będzie trwać całe życie, a mi zależy, aby dobrze ją do tego życia przygotować, więc każda złotówka jest na wagę złota - wyjaśnia Alina Stankowiak.


Rodzajem terapii jest dla Martynki kontakt z rówieśnikami. Dziewczynka jest dowożona do Szkoły Podstawowej nr 2, gdzie ma też zapewnioną darmową rehabilitację. To jednak kropla w morzu potrzeb, a problem pogłębia się w wakacje gdy szkoła jest zamknięta.

- Tymczasem w Miastku nie ma rehabilitacji dla dzieci - zauważa jej mama.

Z konieczności rodzice jeżdżą do Słupska i do Koszalina, ale jest to związane z kosztami. Nadzieję dają im widoczne efekty, które objawiły się już po posłaniu dziecka do szkoły. Spowodował je kontakt z rówieśnikami. Mimo to Martynka wciąż samodzielnie nie chodzi i nie mówi, ale nad tym pracuje z nią logopeda.

- Nie ma przeciwskazań żeby nie chodziła. Potrzebna jest tylko stała rehabilitacja, bo fizycznie jest do tego zdolna. Blokada jest w jej psychice - wyjaśnia mama.

Fundusze na rehabilitację będą zbierane podczas koncertu charytatywnego, który w sobotę 5 kwietnia od godz. 14.00 w sali kinowej MGOK organizuje Dariusz Jawor. Dlaczego zdecydował się na takie zaangażowanie?

- Ogólnie wszyscy wiemy że rodziny z dziećmi niepełnosprawnymi mają ciężko w Polsce, a jeszcze ciężej w takich miejscowościach jak Miastko, gdzie nie ma ośrodków z rehabilitacją itp. instytucji dla dzieci niepełnosprawnych - zauważa Jawor. - Kilka razy prędzej pomagałem przy koncertach charytatywnych, między innymi Koncert dla Basi w Miastku, Koncert dla Kacperka Nosala z Nawojowej/Nowy Sącz, gdzie zagrał między innymi miastecki zespół One Future i znany miasteckiej publiczności zespół Atrament. Była też pomoc przy koncercie dla Wandzi Babińskiej, który odbywał się w Londynie. Ponadto było kilka próśb o pomoc przy plakatach, spotach itp. Przy koncercie dla Martynki było wręcz odwrotnie. To ja musiałem namawiać mamę Martynki do pozwolenia zorganizowania takiej akcji i udało się. W końcu musimy sobie nawzajem pomagać; albo zaczniemy się łączyć jako społeczeństwo albo będziemy wojować między sobą na różnych forach. Ja wybrałem to pierwsze i będę dążył do zwiększenia różnych akcji łączących społeczeństwo miasteckie, choć na pewno nie będzie to łatwe. Przy tej okazji chciałbym podziękować pracownikom Urzędu Miejskiego, CIT Miastko, MGOK Miastko za okazaną pomoc oraz dla Komitetu Organizacyjnego za zaangażowanie się w akcję „Miastko dla Martynki".

Pierwszym wykonawcą, który pojawi się na scenie będzie Rodzina Bilińskich. Następnie swój program artystyczny (60 minut) przedstawi Szkoła Podstawowa nr 2, do której chodzi Martynka. Kolejny program artystyczny (30 minut) zaprezentuje Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury z Miastka. Następny będzie pokaz tancerzy ze Szkoły Tańca TOP TOYS, a tuż po nich wystąpi zespół ALE BABKI. Swój taniec solowy zapowiedziała Dominika Fabiniak ze Słosinka, a tuż po niej wystąpią podopieczni świetlicy wiejskiej w Miłocicach KreSka, SzczeRy i LilKa. Około godziny 18.00 planowany jest koncert gwiazd, czyli „pARTyzant" z Bydgoszczy, który początek swojej działalności estradowej zawdzięcza legendarnej grupie Dżem. Szlify muzyczne i literackie zdobywał u swojego przyjaciela Ryśka Riedla. pARTyzant od początku posługuje się nietypową techniką gitarową tappingu oburęcznego (wydobycie dźwięku poprzez odpowiednie uderzanie strun palcami). Kolejnym gościem, tym razem z Torunia, będzie zespół MGM.

W trakcie koncertu odbędzie się kiermasz ciast przygotowany przez SP nr 2 w Miastku oraz sprzedaż przedmiotów podarowanych przez darczyńców.

Dariusz Jawor znany jest ze społecznego zaangażowania. Mówi, że każdy jego dzień jest do siebie podobny.

- Praca, a po pracy rodzina i wieczorami hobby, czyli grafika i video oraz nowe pomysły na dalsze akcje - komentuje organizator koncertu dla Martynki.

Wołanie o pomoc
Rodzina Martynki prosi o wsparcie każdą złotówką na konto bankowe prowadzone przez Fundację Dzieciom Zdążyć z Pomocą, ul. Łomiańska 5, 01-685 Warszawa. Bank BPH S.A. nr konta: 15 1060 0076 0000 3310 0018 2615 tytułem: 4107 – Stankowiak Martyna – darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.
Możliwe jest też ofiarowanie 1 proc. podatku. W zeznaniu podatkowym wystarczy wpisać KRS: 0000037904 tytułem: darowizna na leczenie i rehabilitację Martyny Stankowiak nr 4107

Zostaw e-mail, a my dostarczymy Ci najświeższych informacji


Komentarze (5)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

G.K. (gość)

Panie Darku powodzenia i szacunek dla pana . Pracuję w urzędzie i wiem że ma pan ta zwolenników jak i przeciwników ale przeciwnicy to ci co nic nie robią ..... Pozdrawiam i Wierzę w Powodzenie tej Akcji

hanka (gość)

Ciekawe jak długo wyttzymają we współpracy z Gawrońskim , przekonają się wkrótce że to jednak kawał świni i liczy się tylko jego kasa i stołek
Powodzenia dla organizatorów

m.m. (gość)

Uzbierajcie jak najwięcej :) stuDJo Yavor działa nieźle . Nowych radnych trzeba wybrać a nie te stare poerdziu hy co tylko kase zwijaja

Katarzyna (gość)

Widzę że Jawor od jakiegoś czasu zaczyna działać na rzecz Miastka i ciągnie za sobą ludzi , dobrze że sa tacy ludzie. Cała ta grupa zaczyna coś robić ,takich radnych powinniśmy mieć. Spoty wszelkie sa dobrze zrobione . Róbcie tak dalej ....