Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Już w poniedziałek 27 lutego w Dzienniku Bałtyckim ``Alfabet Powiatu Bytowskiego``

Mateusz Węsierski
Okładka “Alfabetu Powiatu Bytowskiego” ze zdjęciem lotniczym Gochów autorstwa Dariusza Paciorka
Okładka “Alfabetu Powiatu Bytowskiego” ze zdjęciem lotniczym Gochów autorstwa Dariusza Paciorka Redakcja
Warto wybrać się w poniedziałek do kiosku, by wejść w posiadanie jedynej w swoim rodzaju publikacji. Wspólnie z Czytelnikami opracowaliśmy “Alfabet Powiatu Bytowskiego”.

Mamy Alpy, Holandię, a nawet Jeruzalem i Betlejem. To nazwy miejscowości położonych w powiecie bytowskim. Nasz powiat to większy świat w pigułce z lasami, jeziorami, rzekami, dolinami i wzniesieniami. Na jego turystyczną siłę składa się wiele czynników. Postanowiliśmy je poukładać w publikację p.t. “Alfabet powiatu bytowskiego”, który dodamy bezpłatnie do poniedziałkowego wydania Dziennika Bałtyckiego 27 lutego. Już teraz zachęcamy do nabycia tej ciekawej publikacji.

Jesteśmy świadomi tego, że z pewnością wielu haseł tam brakuje. Wiemy doskonale, że powiat bytowski jest na tyle różnorodny, że opisanie go w pełni skończyłoby się wydaniem prawdziwej encyklopedii. Otrzymacie Państwo spis najważniejszych haseł. Lwia część z nich została wcześniej wskazana przez Czytelników Dziennika Bałtyckiego i internautów odwiedzających nasze serwisy www.bytow.naszemiasto.pl i www.miastko.naszemiasto.pl.Powiat bytowski to w ogromnej części obszar dziewiczy, wciąż nieodkryty. Nie wszyscy rdzenni obywatele wiedzą, że zajmują 12 procent powierzchni województwa pomorskiego na obszarze ponad 219 tys. hektarów. Duża ich część to Kaszubi, którzy mieszkają głównie we wschodniej i środkowej części powiatu.

Większość mieszka w dużych skupiskach ludności, w stolicy powiatu Bytowie, położonym na zachodzie Miastku i miejscowościach gminnych: Borzytuchom, Czarna Dąbrówka, Kołczygłowy, Lipnica, Parchowo, Studzienice, Trzebielino oraz Tuchomie. W każdej z nich jest coś ciekawego do odkrycia. Warto dotrzeć do każdego ze 140 sołectw i 313 miejscowości, szczególnie najmniejszych, jak np. zagubiony w lasach Wiatrołom (gm. Miastko) czy Brzezinki (gm. Czarna Dąbrówka).

W pobliżu tej ostatniej osady położone jest niezwykle piękne jezioro Jasień. Wypożyczając łódź można dopłynąć na niejedną z dzikich wysp, dotrzeć do zatopionej starej łodzi rybackiej, a następnie znaleźć kwaterę w gospodarstwie agroturystycznym, polu campingowym lub ośrodku wypoczynkowym w Łupawsku, Jasieniu lub Zawiatach.

Warto wziąć udział w spływie kajakowym rzeką Łupawą lub Słupią przez park krajobrazowy Dolina Słupi. Zatrzymując się w Gołębiej Górze ruszamy do Bytowa. To miasto zadbane, a jego dumą jest pięknie zachowany zamek krzyżacki z przełomu XIV i XV wieku. Bytów reklamuje się hasłem “Miasto na Kaszubach”.

Przeczytaj jak zachęcaliśmy do tworzenia Alfabetu

Kaszubska jest też wieś Piaszno (gm. Tuchomie), gdzie można wspiąć się na górę Lemana o wysokości 220 m.n.p.m., a następnie na drewnianą wieżę widokową. Ciarki na plecach gwarantowane. W sąsiedztwie ugości nas jedno z gospodarstw agroturystycznych, w tym najbardziej znane, zbudowane przez Klemensa Lemana. Gospodarz ten zapewnia mnóstwo atrakcji.

Stamtąd rowerem warto przejechać nawet kilkadziesiąt kilometrów dziennie odwiedzając po kolei wszystkie cuda natury. Jest ich bez liku, większość oznaczona. W gminie Miastko dotrzemy np. do jeziora Bobięcińskiego Wielkiego, największego lobeliowego akwenu w Polsce i jednego z większych w Europie. Lobelia to roślinka rosnąca tylko w najczystszej wodzie. W Bobięcinie wciąż jest jej mnóstwo. Można ją oglądać przez przezroczystą wodę, żeglując łodzią należącą do pobliskiej szkółki żeglarskiej.

Dla miłośników historii są cenne zabytki. Jadąc do Miastka ujrzymy późnobarokowy kościół wybudowany w latach 1727 - 1730 z wieżą z 1905 roku. Ogromne wrażenie robią kolorowe witraże. Kołczygłowy mogą pochwalić się kościołem, który został wybudowany w 1823 roku. To tu ślub brał “żelazny kanclerz” Otto von Bismarck. Powiew historii dotknie nas na cmentarzu w Pysznie, gdzie znajduje się jedyny na Pomorzu ewangelicki cmentarz leśników położony na terenie rezerwatu “Bukowa Góra”. Od 1874 roku jest on miejscem spoczynku leśników i pracowników nadleśnictwa Sierzno oraz ich rodzin. Znajduje się tam m.in. grób królewskiego nadleśniczego Otto Heinricha Smaliana (1827 - 1874).

Powiat bytowski najlepiej zwiedzać rowerem lub na pieszo. Wówczas będziemy najbliżej natury. Zacząć można z jakiejkolwiek strony, bo każda z 10 gmin ma wiele do zaoferowania. Wędkarze powinni mieć wędkę zawsze przy sobie, a fotografowie dobrej jakości lustrzankę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miastko.naszemiasto.pl Nasze Miasto