Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

84 na 116 mieszkańców Nożynka nie chce wydobywania gazu łupkowego

(SZYM)
Złóż gazu łupkowego szukają tzw. wibrosejsy, maszyny wywołujące wstrząsy sejsmiczne
Złóż gazu łupkowego szukają tzw. wibrosejsy, maszyny wywołujące wstrząsy sejsmiczne Polskapresse
Mieszkańcy Nożynka (gm. Czarna Dąbrówka) stanowczo się sprzeciwiają poszukiwaniom gazu łupkowego na ich terenie. Przesłali do naszej wiadomości list adresowany do wójta i ministra środowiska.

Podpisało się pod nim 84 ze 116 mieszkańców. Sygnatariusze nie chcą badań związanych z gazem łupkowym, nie wspominając o wydobyciu. Wolą lasy, jeziora, rzeki i czyste powietrze.

- Żądamy konsultacji społecznych w sprawie poszukiwania, a także ewentualnego wydobywania gazu łupkowego na terenie Nożynka. Sprawa ta jest ważna dla całej społeczności lokalnej i wymaga niezwłocznego uwzględnienia opinii mieszkańców - piszą w liście. - Nie chcemy ponosić ryzyka związanego z pęknięciami budynków wskutek wywoływania wstrząsów sejsmicznych. Nie pozwolimy zniszczyć środowiska naturalnego. Mamy uzasadnione wątpliwości co do składu chemicznego płynu używanego do wydobycia gazu łupkowego i jego późniejszej utylizacji, która może skazić wody gruntowe - dodają.

Mieszkańcy szykują protest przeciwko badaniom prowadzonym przez toruńską Geofizykę. Do tego samego dąży Kaszubskie Stowarzyszenie Ekologiczne. Stróże ochrony przyrody chcą rozmawiać z wójtami gmin, mieszkańcami oraz naukowcami z Politechniki Gdańskiej.


PKS Bytów ma korzyści z gazu łupkowego

- Nie chcemy na razie stawać ani po stronie mieszkańców, ani zwolenników wydobycia, dopóki nie przeanalizujemy tematu dokładniej - mówi Łucja Ptaszyńska, prezes Kaszubskiego Stowarzyszenia Ekologicznego.

Ostrożni w ocenach są też wójtowie. - Jest to nie do końca czyste ekologiczne, ale na razie to tylko badania. Jeśli nastąpi ich analiza, to podejmiemy rozmowy - mówi Bogdan Ryś, wójt gminy Studzienice.

Przedstawiciel Geofizyki tonuje nastroje. - Drgania generowane przez wibrosejsy są bezpieczne dla ludzi, zwierząt i budynków. Nie prowadzą też do zanieczyszczenia środowiska - zapewnia Tadeusz Solecki, rzecznik prasowy Geofizyki Toruń.

Więcej o protestach mieszkańców przeczytasz w czwartek 10.11 w Dzienniku Powiatu Bytowskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytow.naszemiasto.pl Nasze Miasto